ŻubrOFFka zaprasza na Podlasie

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka ogłosili listę filmów konkursowych i zapraszają do Białegostoku na 9. edycję festiwalu, która odbędzie się od 3 do 7 grudnia.

Program festiwalu

O nagrody w sześciu konkursach powalczy 108 filmów wybranych z ponad 1200 zgłoszeń nadesłanych z całego świata. 31 filmów polskich twórców zostanie pokazanych w kategoriach: Amatorzy, Studenci i Niezależni. W kategorii Okno na Wschód widzowie zobaczą filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, a w sekcji Cały ten świat – filmy innych twórców. W ramach tych pięciu konkursów produkcje oceni międzynarodowe jury, które zdecyduje do kogo powędruje Grand Prix wysokości 2000 Euro i umowa dystrybucyjna z liderem światowej dystrybucji – ShortsTV. Nowością w tym roku jest konkurs Dzieciaki z filmami dla najmłodszych widzów, którzy będą też jurorami tego konkursu.

 

Pełną listę wyselekcjonowanych filmów konkursowych można znaleźć na stronie: www.zubroffka.pl.

 

W ramach dodatkowych, niekonkursowych sekcji organizatorzy przygotowali szereg pokazów specjalnych m.in. przegląd animowanych filmów dokumentalnych, midnight shorts, autorską selekcję krótkich form o kobietach Wschodu, a także dla miłośników kulinariów: bawarskie i hiszpańskie śniadanie filmowe.

Warsztaty

Warsztaty dla młodych twórców już na stałe wpisały się w program festiwalu. W tym roku, kanadyjski animator Jeff Chiba Stearns zaproponuje uczestnikom podróż do świata przyborów biurowych i możliwość animacji własnej historii za pomocą zwykłych żółtych karteczek. Do tworzenia filmów organizatorzy zachęcają też emerytów – warsztaty przeznaczone dla nich poprowadzi reżyser filmowy, fotograf i podróżnik Marcin Filipowicz. Podczas festiwalu odbędą się również warsztaty dziennikarskie Michaela Pattisona (brytyjskiego pisarza i krytyka filmowego, którego teksty były publikowane w „Sight & Sound”, „The Guardian”, „Film Comment”, „Little White Lies”, „Fandor”). Poza tym liczne spotkania branżowe i panele dyskusyjne.

ŻubrOFFka muzycznie

Podczas otwarcia, do krótkich komedii Bustera Keatona, zagra na żywo DJ QBert, legendarny amerykański didżej, uhonorowany tytułem „Grand Master of the Hip-Hop Culture”. Z kolei wręczenie nagród i zamknięcie imprezy uświetni występ muzycznego projektu Doroty Masłowskiej – Mister D. Podczas wieczorów klubowych, o gorącą atmosferę zadba m.in. jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli współczesnej sceny hip-hopowej – brytyjski zespół Young Fathers.

 

Więcej informacji na stronach www.zubroffka.pl i facebook.com/zubroffka.

 

Na podstawie informacji prasowej

06.11.2014