ŻubrOFFka zaprasza na warsztaty

Organizatorzy ŻubrOFFki zapraszają na warsztaty filmowe kinomanów w każdym wieku! Podczas „Dogmy według seniorów”, uczestnicy wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem spróbują przekonać się, czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji. O tym, że każdy nosi w sobie jakąś historię, a w niej gnieżdżą się ciekawe opowieści, przekona młodych animatorów Ewa Borysewicz, która poprowadzi warsztaty dokumentalnego filmu animowanego „Mój dom, moje podwórko”. Z kolei Jakub Socha, podczas warsztatów dziennikarskich, spróbuje nauczyć młodych dziennikarzy pisać o filmie lub o takim pisaniu podyskutować.

Warsztaty tworzenia filmów przez seniorów: Manifest Dogmy

  • prowadzenie: Grzegorz Jaroszuk
  • miejsce: Białystok
  • seniorzy: wstęp wolny

Kamera z ręki, wyeliminowanie sztucznego oświetlenia i wszelkich filtrów, brak scenografii, dźwięk rejestrowany jednocześnie z obrazem oraz przede wszystkim odrzucenie kina gatunków i tak zwanej powierzchownej akcji… to nie jest opis filmu amatorskiego, lecz główne zasady Dogmy. Festiwal ŻubrOFFka oraz reżyser Grzegorz Jaroszuk postanowili zachęcić podlaskich seniorów do realizacji swojego filmu według awangardowego manifestu.

Kino postrzegane było zawsze jako wielka iluzja. Wielu pokładało w tym właśnie największą siłę kina. Jednak zdarzali się tacy filmowcy, którym zależało na tym, by wprowadzić do kina coś, co zbliżałoby kino do prawdy. Taki cel mieli filmowcy wierzący w założenia Dogmy. Jak zamierzali kino uczynić bardziej prawdziwym? Jakie środki i techniki stosowali? I czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji? Warsztaty polegać będą po pierwsze na poznaniu założeń Dogmy (przez prezentację fragmentów kluczowych dla tej poetyki filmów), a po drugie na realizacji sceny według jej założeń. Zainteresowanie uczestników będzie zogniskowane wokół takich tematów, jak odkrywanie tajemnic rodzinnych, skomplikowanych relacji. Celem warsztatów jest wprowadzenie uczestników w tajniki tego, jak pracowali filmowcy według założeń Dogmy.

Grzegorz Jaroszuk ukończył studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego film dyplomowy „Opowieści z chłodni” zdobył ponad 30 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie (Locarno, Sundance, AFI Los Angeles). Od 2011 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego debiut pełnometrażowy „Kebab i Horoskop” miał premierę na festiwalu w Karlowych Warach, zdobył nagrody za najlepszy debiut na Raindance Film Festival oraz Rome Independent Film Festival.

Warsztaty dziennikarskie

  • prowadzenie: Jakub Socha
  • miejsce: Białystok
  • udział w warsztatach: 30 zł (opłata w kasie kina Forum)

Na warsztatach uczestnicy będą przyglądać się różnym strategiom, stylom, trikom, które wykorzystują krytycy. Zastanowią się, czym się różni krytyk od recenzenta, eseista od felietonisty, rozmówca od wywiadowcy. Przyjrzą się tekstom uznanych autorów i porozmawiają o pracach, które napiszą w trakcie warsztatów w oparciu o program ŻubrOFFki.

Jakub Socha – absolwent filmoznawstwa UAM. Krytyk filmowy, kieruje działem filmowym w dwutygodnik.com. Zwycięzca konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2007). Współzałożyciel nieistniejącej już „Gazety Filmowej”. Publikował w „Filmie”, „Kinie”, „Filmwebie”, „Gazecie Wyborczej”. Współautor książki „DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami” oraz tomów „Polskie kino niezależne” oraz „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming – Lianga”.

Warsztaty dokumentalnego filmu animowanego: Mój dom, moje podwórko

  • prowadzenie: Ewa Borysewicz
  • miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
  • udział w warsztatach: 40 zł (opłata w kasie kina Forum)

Każdy nosi w sobie jakąś historię, w niej gnieżdżą się opowieści, krótkie anegdoty, wystarczy się zatrzymać, przyjrzeć, zanotować, stworzyć im przestrzeń na kartce papieru i dać im czas, aby zaczęły żyć własnym życiem. Warsztaty mają zaznajomić uczestników z animowaną formą dokumentalną i techniką animacji kredą na tablicy. Bazując na anegdotach zasłyszanych w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół, przejdą przez proces od scenariusza i szkiców do filmu animowanego.

Ewa Borysewicz urodziła się w Sokółce, a wychowała w Janowie, Kumiałce, Czarnej Białostockiej i Białymstoku. Jest absolwentką ASP w Krakowie. Po festiwalowych sukcesach jej studenckiego filmu animowanego „Kto by pomyślał?”, jej debiutancki film „Do serca Twego” został nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2014. Ewa odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Stworzyła również krótkie animacje o treściach społecznych dla TVP Kultura i białostockiej Galerii Arsenał. Studiuje obecnie reżyserię filmową na WRiTV w Katowicach.

Współorganizatorem warsztatów jest Liceum Plastyczne w Supraślu.

Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 2015, w dniach 2 – 6 grudnia.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami należy kierować na adres: warsztaty@zubroffka.pl lub kino@bok.bialystok.pl, lub numer telefonu: 85 746 13 15.

Na podstawie informacji prasowej

06.11.2015