"Zud" w programie Berlinale 2016

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowy debiut fabularny Marty Minorowicz „Zud” znalazł się w konkursie Generation Kplus w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbędzie się w dniach 11 – 21 lutego 2016 roku.

Polski film w sekcji Generation Kplus

„Zud”, fot. Otter Films

Tytułowy Zud to zjawisko, w efekcie którego nieprzejednane siły natury przejmują kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. Niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Jedenastoletni Sukhbat musi porzucić beztroskie dzieciństwo. Od tego, czy uda mu się oswoić dzikiego konia i wygrać  wyścig, zależy los i byt jego rodziny. Intensywna relacja pomiędzy chłopcem, jego ojcem i zwierzęciem pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. Z konfrontacji z siłą stepu, nikt nie wychodzi bez szwanku – piszą twórcy filmu.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Mongolii. W rolach głównych wystąpili prawdziwi nomadowie, Sukhbat Batsaikhan (Sukhbat) i Batsaikhan Budee (ojciec). Również w pozostałych rolach obsadzeni zostali rdzenni mieszkańcy mongolskiego stepu. Scenariusz napisali Marta Minorowicz i Kenneth McBride. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Chorzępa, za montaż odpowiedzialna jest Beata Walentowska.

Koprodukcja polsko-niemiecka

Film jest koprodukcją polsko–niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films, z niemieckiej Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film. Film wyprodukowano dzięki współfinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Eurimages, FFA Filmförderungsanstalt i Medienboard Berlin – Brandenburg, programu MEDIA. Projekt rozwijany był m.in. w ramach warsztatów EAVE, Programu NIPKOW i Dragon Forum. Za sprzedaż międzynarodową filmu odpowiada Manuela Buono z firmy Slingshot Films

Fabularny debiut Marty Minorowicz

Marta Minorowicz, fot. Piotr Stasik

„Zud” to debiut fabularny Marty Minorowicz. To autorka i reżyserka wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych. Jej film „Kawałek lata” zdobył  m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand w  2011 roku, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku czy Grand Prix na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Zrealizowała film „Decrescendo”, który  został doceniony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Zagreb DOX oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także dokument „Anioł Śmierci”, poświęcony ofiarom eksperymentów medycznych Josefa Mengele. Jest absolwentką  teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. „Zud” to drugi po nagradzanym w Polsce i na świecie „Efekcie Domina” film wyprodukowany wspólnie przez Otter Films i zero one film.

Informacja prasowa

18.12.2015