"Zwierzęta" w programie 67. Berlinale

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film Grega Zglinskiego „Zwierzęta” („Tiere”) zostanie pokazany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w sekcji Berlinale Forum.

Światowa premiera filmu w sekcji Forum

„Zwierzęta”, jak piszą twórcy filmu to „kino – psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha – na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz »łamigłówka« złożona z egzystencjonalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia. Zderzenie drogowe z owcą rozpoczyna dla Anny i Nicka serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń, w czasie których każde z nich zatraca orientację, czy to, czego doświadcza, dzieje się w rzeczywistości, czy w jego wyobraźni, czy może nawet jedynie w wyobraźni partnera?”.

Koprodukcja szwajcarsko – austriacko – polska

Greg Zglinski („Cała zima bez ognia”, „Wymyk”, serial „Paradoks”) jest nie tylko reżyserem, ale wspólnie z Jörgiem Kaltem również współtwórcą scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Jaxa. W rolach głównych wystąpili Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair i Mona Petri. Za scenografię do filmu odpowiadał Gerald Damovsky, kostiumy przygotowała Tanja Hausner. Ze strony Opus Film producentem filmu jest Łukasz Dzięcioł. Kierownikiem produkcji – Aleksandra Skraba. Firmę producencką Tellfilm ze Szwajcarii reprezentowała producentka Katrin Renz, austriackie Coop99 Filmproduktion – Bruno Wagner.

Szwajcarsko-austriacko-polska koprodukcja zostanie pokazana w programie głównym sekcji Forum obok 42 innych filmów z całego świata. 29 z nich – w tym „Zwierzęta” („Tiere”) – będzie miało swoją światową premierę.

W sekcji Forum festiwalu pokazywane są filmy awangardowe, prace eksperymentalne, polityczne reportaże. Dokumenty i fabuły są traktowane jednakowo – najważniejszym elementem wyróżniającym produkcje jest łączenie sztuki i kina. Mottem przewodnim 47. edycji Berlinale Forum jest „Realistycznie i surrealistycznie” („Realistic and Surreal”).  

Obraz Grega Zglinskiego został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 9-19 lutego 2017.

Wiecej informacji o festiwalu: www.berlinale.de.

Na podstawie materiałów prasowych opracowała Marta Sikorska

19.01.2017