Zwycięzcy 1. edycji festiwalu KAMERaTON

2 października w Gorzowie Wielkopolskim zakończyła się 1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce KAMERaTON. Laureatem nagrody publiczności został współfinansowany przez PISF film Claudii Buthenhoff-Duffy „Komeda – muzyczne ścieżki życia”.

 

Nowy polski festiwal filmów o muzyce

 

KAMERaTON to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący tylko i wyłącznie filmy o muzyce. Idea zorganizowania wydarzenia narodziła się wraz z powstaniem Filharmonii Gorzowskiej. Na pierwszą edycję imprezy nadesłano 115 filmów z całego świata: Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Islandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Łotwy, Izraela, Słowacji, Czech oraz Węgier. Do konkursu zakwalifikowało się 48 produkcji.

 

Zwycięzcy pierwszej edycji

 

Jury w składzie: Bartosz Bryła, Phillip de la Croix, Ireneusz Engler, Aleksander Maliszewski, Barbara Pietkiewicz, Paweł Sztompke, Petr Vlček, Robert Ćwikliński nagrodziło polskie i międzynarodowe produkcje.

 

Grand Prix otrzymał film „Dźwięki pod słońcem” (reż. Davis Simanis, Gints Grube) z Łotwy. W kategorii biografie i portrety muzyków zwyciężył film „Ja Wam to zagram” (reż. Christine Jezior/ Polska, Niemcy), w kategorii koncerty, recitale, spektakle najlepszy okazał się obraz „Piotr Anderszewski gra Schumanna” (reż. Bruno Monsaingeon/Polska).

 

Najlepszą filmowo-muzyczną impresją został film „Arytmetyka” (reż. Giovanni Munari, Dalila Rovazzani/Włochy) a reportażem „Podwórko” (reż. Árni Sveinsson/Islandia). W kategorii edukacja muzyczna zwyciężył obraz „Bronisław Huberman czyli zjednoczenie Europy i skrzypce” (reż. Piotr Szalsza/Polska).

 

Nagrodę specjalną za popularyzację muzyki jury przyznało Tomaszowi Stroynowskiemu, bohaterowi filmów „Tournée” i „Lekcja muzyki” w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego. Wyróżniono także dwa filmy „Chopin2010.pl” w reż. Rafała Wróblewskiego oraz „Muzyka odnaleziona” w reż. Moniki Menciny i Andrzeja Bieńkowskiego. Filharmonii Gorzowska przyznała również swoją własną nagrodę filmowi „Solo” w reżyserii Macieja Pisarka.

 

Nagroda dla filmu współfinansowanego przez PISF

 

Nagrodę Publiczności otrzymał film „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reż. Claudii Buthenhoff-Duffy, który jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film jest dokumentalnym esejem na temat muzyki i jej odniesień do życia artysty, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, lekarza, pianisty jazzowego i kompozytora muzyki filmowej, twórcy znanych w świecie standardów jazzowych, autora muzyki do „Noża w wodzie”, „Matni” i „Dziecka Rosemary” Polańskiego.

 

Następna edycja festiwalu odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzyki, w dniach 26-30 września 2012.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.kameraton.pl.

 

Informacja prasowa

06.10.2011