Zwycięzcy 10. Festiwalu Transatlantyk

Zakończył się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, który po raz pierwszy odbywał się zarówno online, jak i stacjonarnie w Katowicach. Główną nagrodę – Distribution Award, przyznawaną przez publiczność, zdobyły „Poufne lekcje perskiego” w reżyserii Vadima Perelmana. Wydarzenie dofinansował PISF.

Pokazy filmowe, debaty, spotkania, koncert symfoniczny „The Best of Jan A.P. Kaczmarek” w NOSPR oraz jazzowe koncerty w Muzeum Śląskim – tak w skrócie można podsumować 10. odsłoną festiwalu. Widzowie katowickich kin Światowid i Rialto oraz ci, którzy oglądali pokazy online na platformie Mojeekino.pl, przyznali Transatlantyk Distribution Award (20 tys. zł) filmowi „Poufne lekcje perskiego” w reż. Vadima Perelmana.

Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu.

Konkurs Polskich Krótkich Metraży

Międzynarodowe jury w składzie: Mona Tusz, Bogdan Muresanu i Laurence Boyce w Konkursie Polskich Krótkich Metraży przyznało dwie nagrody: główną w wysokości 7 tys. zł obrazowi „Ballast” reż. Daniel Howlid, a także wyróżnienie (3 tys. zł) dla „Jestem tutaj” reż. Julia Orlik. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest jury w składzie: Joanna Kos-Krauze, Wojtek Mazolewski i Marcin Bochniak nagrodziło: Michaela Kornasa (I miejsce), Piotra Pawlaka (II miejsce) i Adama Leśnierowskiego (III miejsce).

Podczas gali otwarcia festiwalu, którego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Jan A.P. Kaczmarek, prestiżową statuetkę FIPRESCI Platinum Award 95 otrzymał legendarny reżyser, dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes – Ken Loach. Uczestniczył on w wydarzeniu wirtualnie, ale brał także udział w masterclassie online, a także zapowiadał filmy pokazywane w ramach swojej retrospektywy.

09.10.2020