Zwycięzcy 15.Gdańsk DocFilm Festival

Zakończył się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 15. Gdańsk DocFilm Festival.

„Komunia” z nagrodą w Gdańsku

Gala Rozdania Nagród 15. GDFF odbyła się w sobotę 3 czerwca o godzinie 19:00 w Europejskim Centrum Solidarności. Jury w składzie: Przewodniczący Maciej Pieprzyca, Michał Oleszczyk i Martina Parenti przyznało nagrodę główną festiwalu – Statuetkę „Brama Wolności” i nagrodę finansową w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańsk – polskiemu filmowi dokumentalnemu „Komunia” (2016) w reżyserii Anny Zameckiej, za „zdumiewający warsztat reżyserski i delikatność podejścia do tematu, a także za pełen empatii portret ludzkiej godności w obrębie rodziny i społeczeństwa”. W imieniu reżyserki nagrodę odebrała montażystka filmu Agnieszka Glińska.

Jury przyznało również wyróżnienia trzem filmom konkursowym:

  • „Piaskowi rzeźbiarze”, reż. Tal Amiran (Wielka Brytania),

Uzasadnienie Jury: „Za prostotę formy i siłę niesionego przesłania, a także za portret ludzi odnajdujących godność i energię w tworzeniu niezwykłych, ulotnych dzieł sztuki”.

  • „Pasterz”, reż. Joost Van der Wiel (Holandia)

Uzasadnienie Jury: „Za inspirujący portret mężczyzny, którego siła ducha, wola przetrwania i zawodowa etyka mogą dostarczyć wzorca dla ludzi na całym świecie”.

  • „Pierwszy Polak na Marsie”, reż. Agnieszka Elbanowska (Polska)

Uzasadnienie Jury: „Za umiejętne połączenie powagi i humoru, owocujące wzruszającym portretem człowieka posiadającego odwagę, by marzyć o podróży dosłownie nie z tego świata”.

Wyróżnienie dla dokumentu Agnieszki Elbanowskiej odebrała montażystka filmu Katarzyna Boniecka.

Film „Pierwszy Polak na Marsie” otrzymał również nagrodę publiczności.

Nominacje do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego

Jury Gdańsk DocFilm Festival przyznało polskim twórcom nominacje do Nagrody Młodego Kina im. Jana Machulskiego. W roku 2017 po raz pierwszy nominacje otrzymał film, który zwyciężył Gdańsk DocFilm Festival i to aż w trzech kategoriach. „Komunię” nominowano do nagród za: Najlepszy Film Dokumentalny, Najlepszą Reżyserię (nominacja dla Anny Zameckiej), Najlepsze Zdjęcia (nominacja dla Małgorzaty Szyłak). W kategorii Najlepszy Montaż Jury nominowało Katarzynę Boniecką za film „Pierwszy Polak na Marsie” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie:   http://gdanskdocfilm.pl

05.06.2017