Zwycięzcy 2. Wielkiego Testu o Polskim Filmie

29 września w TVP1 oraz na stronach Interii odbył się 2. Wielki Test o Polskim Filmie. Współorganizatorem wydarzenia był PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Laureatami zostali Maria Rotkiel i Antoni Królikowski (studio TVP w Warszawie) oraz Janusz Żurawski (studio TVP w Gdyni). 2 Wielki Test o Polskim Filmie obejrzało 1 322 000 widzów. W teście on-line udział wzięło ponad 290 000 internautów.

 

Autorami pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy 2. Wielkiego Testu o Polskim filmie, był zespół ekspertów, w skład którego weszli: Dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni – Michał Oleszczyk, rzecznik TVP – Jacek Rakowiecki oraz dziennikarka Grażyna Torbicka.

Sprawdzenie wiedzy o polskim filmie

Wielki Test o Polskim Filmie poprowadzili Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, których w Centrum Nauki Experyment w Gdyni wspierał Radosław Brzózka. W studio TVP na pytania odpowiadali m.in. Artur Barciś, Bożena Dykiel, Robert Gliński, Jacek Bromski, Antek Królikowski, Emilia Krakowska, Jarosław Sellin, Piotr Maślak, Krzysztof Szewczyk, Andrzej Luter, Franciszek Stefaniuk. W Gdyni Test rozwiązywali młodzi miłośnicy polskiego filmu, m.in. uczestnicy zajęć Akademii Polskiego Filmu. Formuła testu nawiązywała do poprzednich „Wielkich Testów” emitowanych na antenie telewizyjnej Jedynki. Tym razem gwiazdy w studiu, razem z telewidzami i internautami, rozwiązywali zagadki związane z polskim filmem i odsłaniali kulisy pracy po drugiej stronie srebrnego ekranu.

Co czwarty kupiony w Polsce bilet to bilet na polskie filmy

– Coraz więcej Polaków chce oglądać polskie filmy, coraz więcej polskich filmów to produkcje naprawdę doskonałe. Możemy pochwalić się tym, że coraz więcej młodych ludzi sięga nie tylko do nowych filmów, ale poprzez Filmotekę Szkolną również do tytułów znanych z historii – mówiła współprowadząca program Paulina Chylewska. Dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz dziękując za zaproszenie do udziału w programie mówiła: – To wspaniale, że Telewizja Polska organizuje taki test. Już po raz drugi w historii testów będziemy dziś rozmawiać o polskim kinie. Chciałabym podziękować twórcom, że robią tak wspaniałe filmy, na które chodzi coraz większa liczba widzów. Co czwarty bilet kupiony w Polsce to bilet na polskie filmy. Dziękuję także polskim widzom za to, że wrócili do kin na polskie filmy– mówiła, zapraszając do kin na nowe polskie filmy.

 

– 10 lat to także moment refleksji. Mamy dziś rzeczywiście z czego wybierać, te filmy są bardzo osobiste, bardzo różnorodne. Ten kto szuka znajdzie w kinie dobry polski film. Osoby lubiące thrillery, kryminały wreszcie mają z czego wybierać. W jakiejś części jest to też zasługa nowego systemu finansowania – podkreślała Dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Laureaci Wielkiego Testu o Polskim Filmie: Warszawa

Dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz pogratulowała zwycięzcom w warszawskim studio TVP i wspólnie z prezesem TVP Juliuszem Braunem wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz czek na 30000 zł. Maria Rotkiel i Antoni Królikowski przeznaczyli wygraną na Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Laureaci Wielkiego Testu o Polskim Filmie: Gdynia

Zwycięzcą 2. Wielkiego Testu o Polskim Filmie w gdyńskim Centrum Nauki Experyment został Janusz Żurawski – nauczyciel bibliotekarz z  Gimnazjum nr 11 im. Polskich Noblistów w Gdyni współprowadzący w szkole klasę o profilu filmowym. Jego uczniowie korzystają z pakietu Filmoteki Szkolnej i aktywnie uczestniczą w zajęciach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Uczniowie realizują również własne etiudy filmowe podczas warsztatów w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Nagrodę wręczyła Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska.
 
Wśród osób które były w pierwszej trójce po poszczególnych etapach są też:

  • Jolanta Manthey – nauczycielka, liderka Filmoteki Szkolnej pracująca w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku
  • Paulina Richert – absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie oraz laureatka konkursu Skrytykuj.pl, dzięki czemu zasiadała w Jury Młodych 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni
  • Daria Grabarek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego  im. Adama Mickiewicza w Stargardzie Szczecińskim, czynna blogerka Skrytykuj.pl wielokrotnie nagradzana za swoje recenzje

Więcej informacji: www.film.interia.pl.

 

Marta Sikorska

02.10.2014