Zwycięzcy 29. Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Znamy zwycięzców 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

84 filmy w konkursie

W sobotę, 10 grudnia w Poznaniu odbyła się gala 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Wręczono cztery Złote Koziołki oraz nagrody Marcina (jury młodych) i Marcinka (jury dzieci). W konkursie Festiwalu widzowie mogli obejrzeć 84 filmy, w tym 34 aktorskie (16 pełnometrażowych i 18 krótkometrażowych) oraz 50 animowanych (3 pełnometrażowe i 47 krótkometrażowych).

Nagrodzone filmy

 • Złote Koziołki – film aktorski dla dzieci – „Absolutnie prawdziwa miłość”, reż. Anne Sewitsky
 • Złote Koziołki – film aktorski dla młodzieży – „Oddech”, reż. Karl Markovics
 • Złote Koziołki – film animowany dla dzieci – „Kot w Paryżu”, reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
 • Złote Koziołki – film animowany dla młodzieży – „Basen”, reż. Alexandra Hetmerova
 • Nagroda Marcina dla najlepszego filmu aktorskiego – „Zmrok”, reż. Hanro Smitsman
 • Nagroda Marcina dla najlepszego filmu animowanego – „Kot rabina”, reż. Antoine Delesvaux, Joann Sfar
 • Nagroda Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego – „Jutro będzie lepiej”, reż Dorota Kędzierzawska
 • Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu animowanego – „Kot w Paryżu”, reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
 • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najlepszego Filmu Aktorskiego o Wysokich Walorach Artystycznych i Edukacyjnych – „Trochę szacunku”, reż. Pekka Karjalainen
 • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najlepszego Polskiego Filmu Animowanego o Wysokich Walorach Artystycznych i Edukacyjnych – „Jak szukaliśmy Lailonii” reż. Jacek Adamczyk.
 • Nagroda Publiczności – „Sala Samobójców” reż. Jan Komasa
 • Specjalne Wyróżnienie Jury Dorosłych – „Jutro będzie lepiej”, reż. Dorota Kędzierzawska

Wyróżnienia otrzymały filmy: „Niezwykłe życie Rockiego” reż. Kevin Meul, „Ostatni norweski troll” reż. Pjotr Sapegin, „Jak żyć wiecznie” reż. Gustavo Ron i  „Prywatny detektyw” reż. Nicola Lemay.

Wędrujące Ale Kino!

Wędrujące Ale Kino! jest objazdową wersją poznańskiego festiwalu. Odwiedza co roku mniejsze miejscowości w całej Polsce. W jego programie znajdują się najciekawsze filmy pokazywane na głównym festiwalu. Prezentowane filmy rywalizują o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Najmłodsi widzowie biorący udział w projekcjach mają możliwość spotkania twórców filmów i poznania kina również od strony kamery. Najaktywniejsi uczestnicy wędrującej wersji festiwalu przyjeżdżają co roku na festiwal do Poznania.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Tradycja festiwalu sięga lat 60-tych. Impreza przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Jej misją jest przede wszystkim umożliwienie spotkania młodej widowni z ciekawym, zróżnicowanym kinem. Ale Kino! to również promocja artystycznego, inteligentnego filmu dla dzieci i młodzieży i platforma do dyskusji dotyczącej kinematografii dla najmłodszych. Impreza była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.alekino.com.

 

Na podstawie informacji organizatora

12.12.2011