Zwycięzcy 5. edycji festiwalu Short Waves

28 kwietnia 2013 zakończyła się 5. edycja festiwalu Short Waves. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokazy w 14 krajach

5. edycja Festiwalu Short Waves odbyła się 14 krajach. Przez trzy tygodnie widzowie uczestniczyli w 100 pokazach filmów krótkometrażowych i wydarzeniach towarzyszących. W Poznaniu pokazano w tym samym czasie 30 filmów. Filmy konkursowe dotarły do 40 miast w Polsce i kilkunastu za granicą, m.in. do Berlina, Brukseli, Lizbony, Londynu i Paryża.

Nagrodzeni

W tym roku najlepszym filmem wybranym przez publiczność okazał się animowany dokument „O rządach miłości” w reżyserii Adeli Kaczmarek, absolwentki krakowskiej ASP. Zwyciężczyni otrzymała Grand Prix Festiwalu i 10.000 zł. Międzynarodowe jury, w którym zasiadał m.in. zdobywca Złotej Palmy w Cannes Scandar Copti, uhonorowało fabularny film „Strażnicy” Krzysztofa Szota, z Przemysławem Bluszczem w roli głównej. Reżyser otrzymał nagrodę Short Waves PRO i 5.000 zł.

Festiwal ze wsparciem PISF

Organizatorem 5. edycji festiwalu Short Waves jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie: shortwaves.adarte.webd.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

08.05.2013