Zwycięzcy 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz wręcza Filipowi Dzierżawskiemu nagrodę Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu w Konkursie Polskim za film
Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz wręcza Filipowi Dzierżawskiemu nagrodę Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu w Konkursie polskim za „Miłość”. Fot. Piotr Szymański, PISF

 

„Miłość”, „List” „Colombianos” oraz „Strzeżcie się Bakera!” zostały najlepszymi filmami 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który zakończył się w niedzielę pokazem nagrodzonych filmów.

 

Zwycięzców konkursów polskiego, dokumentalnego i krótkometrażowego, a także po raz pierwszy muzycznego DocFilmMusic ogłoszono 1 czerwca 2013 podczas ceremonii wręczenia nagród w kinie Kijów.Centrum. Gospodarzem wieczoru był dziennikarz Piotr Metz, który w tym roku zaprogramował jedną z pozakonkursowych sekcji Festiwalu „Dźwięki muzyki”.

 

W czterech konkursach 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego 23 jurorów w 6 gremiach oraz jury studenckie oceniło 97 konkursowych filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych wybranych spośród 3 082 zgłoszeń.

Festiwal młodych twórców

– To piękny festiwal, na którym wyraźnie widać, że młodzież zdobywa pierwsze w swoim życiu nagrody. Ciszę się, że to dzieje się w Krakowie, że do zawodu wchodzi młode pokolenie – mówiła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz wręczając nagrodę Filipowi Dzierżawskiemu nagrodę Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu w Konkursie polskim za „Miłość”.

 

– Chciałabym pogratulować wszystkim laureatom i podziękować mistrzom kina dokumentalnego, że wychowali wspaniałe, młode pokolenie filmowców. Wierzę, że jeszcze nie raz będziemy dumni z polskiego kina i polskich dokumentów – podkreślała Agnieszka Odorowicz.

DocFilmMusic

Złoty Hejnał, główną nagrodę w nowym konkursie, czyli międzynarodowym konkursie dokumentalnych filmów muzycznych, jury pod przewodnictwem Petra Zelenki przyznało Jay’owi Bulgerowi za film „Strzeżcie się Bakera!”.

 

– (…) chcieliśmy przede wszystkim docenić osiągnięcie debiutującego reżysera. Udało mu się znaleźć wartą opowiedzenia historię i utorować drogę do jej realizacji – czytamy w uzasadnieniu jury w składzie Petr Zelenka (przewodniczący), Jeroen Berkvens, Andy Markowitz. – Film jest zrealizowany z wiarą, humorem i entuzjazmem. W dokumentach o muzyce i muzykach dąży się do tego, żeby film pokazywał talent po obu stronach kamery. (…) Kreśląc postać perkusisty Gingera Bakera, reżyser przedstawia fascynującą osobowość.

Międzynarodowy konkurs dokumentalny

Jury międzynarodowego konkursu dokumentalnego pod przewodnictwem Sergieja Dworcewoja najlepszym filmem w tym konkursie wybrało i nagrodziło Złotym Rogiem duński dokument „Colombianos” w reżyserii Tory Mårtens. Srebrny Róg dla reżysera najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał Marat Sargsyan za film „Ojciec”. W kategorii pełnometrażowego dokumentu Srebrny Róg przyznano Marcelowi Łozińskiemu za film „Ojciec i syn w podróży” oraz Pawłowi Łozińskiemu za obraz „Ojciec i syn„.


– Bardzo dziękuję za nagrodę. Nie spodziewałam się jej. Główny bohater mojego filmu, Pablo Vidal przyjechał na festiwal. Spotkania z publicznością były dla niego czymś wspaniałym. Jeżeli robi się filmy dokumentalne, ważne jest, żeby dać coś w zamian ludziom, którzy w nich wystąpili. To wspaniałe, że oni mogą dostać coś jeszcze poza filmem – mówiła odbierając nagrodę Tora Mårtens.

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy

Nagroda Złotego Smoka dla najlepszego filmu w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym trafiła do Sergieja Łoźnicy za film „List”. Reżyser został także uhonorowany nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej. Srebrnym Smokiem dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego nagrodzono Aleksandrę Maciuszek za film „Sceny sprzed”. Najlepszym krótkim filmem animowanym został „Być jak porucznik Columbo” autorstwa duetu Kawai + Okamura. Natomiast Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu fabularnego trafił do rąk Marianne Blicher za obraz „Piękna Belinda”.

Konkurs polski

Jury konkursu polskiego, któremu przewodniczył Adam Sikora przyznało nagrodę Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu Filipowi Dzierżawskiemu za obraz „Miłość”. Srebrnego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał Bartosz M. Kowalski za film „Moja Wola”. Najlepszą animacją okazał się „Ziegenort” autorstwa Tomasza Popakula, natomiast Srebrnego Lajkonika w kategorii filmu fabularnego przyznano Jędrzejowi Bączykowi za film „Kojot”.

 

Od tegorocznej, 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego wszyscy czterej zwycięzcy międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, czyli laureat Złotego Smoka oraz laureaci poszczególnych Srebrnych Smoków w kategorii animacja, dokument i fabuła, mają ułatwioną drogę do uzyskania nominacji do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych.

 

Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Filmowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Apollo-Film. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Pełna lista zwycięzców 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest dostępna na stronie www.krakowfilmfestival.pl.


Na podstawie informacji prasowej

 

01.06.2013