Zwycięzcy 6. REGIOFUN

25 października zakończył się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 6. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN.

Nagroda dla filmu z Hiszpanii

I Nagrodę w Konkursie Filmów Pełnometrażowych w wysokości 10 000 € otrzymali: José Antonio Félez, José Sánchez-Montes, Mercedes Cantero, Mikel Lejarza, Mercedes Gamero – producenci filmu „Stare grzechy mają długie cienie” w reżyserii Alberto Rodrigueza. Tak jury uzasadniło werdykt: za sprawność warsztatową wykraczającą daleko poza ramy gatunku, umiejętność organicznego wplecenia kontekstu historycznego w relacje między postaciami, finezyjne akcenty realizmu magicznego, wynoszące opowiadanie do rangi metafory, słowem za spełniony film na każdym z możliwych poziomów. Film był wsparty przez Junta de Andalucia.

Jury Konkursu filmów pełnometrażowych w składzie: Robert Gliński, Leszek Dawid i Marek Rosenbaum przyznało również wyróżnienie dla Jespera Morthorsta, producenta filmu „Milczące serce” w reżyserii Bille Augusta, wspartego przez Film Fyn, za prostą i niezwykle emocjonalną historię o fundamentalnych problemach współczesnego człowieka.

Najlepsze filmy krótko i średniometrażowe

Jury Konkursu filmów krótko i średniometrażowych w składzie: Bogdan Dziworski, Łukasz Dzięcioł i Brigitta Manthey przyznało wyróżnienie w wysokości 2000 € dla Agnes Meath Baker z Ochroma Films, producentki filmu: „Drewno balsy” w reżyserii Dominique Lecchi. W uzasadnieniu czytamy: za film o niezwykle prostej konstrukcji, celowo ograniczonych wątkach i znakomitym finale. Lekko opowiedziany, zabawny i wzruszający. Film był wsparty finansowo przez Film London.

Jury przyznało dwie nagrody ex-aequo po 4000 €. Adam Ślesicki, producent filmu „Trampkarze”, w reżyserii Marcina Filipowicza, odebrał nagrodę za intrygujący temat podjęty w filmie dokumentalnym: trudne początki przyszłych gwiazd piłki nożnej. Film posiada bardzo dobrą formę filmową: zdjęcia, umiejętne stosowanie jazd kamery, montaż, dobór plenerów i wnętrz służą opowieści o młodych bohaterach, którym widz kibicuje.  Film był wsparty przez Krakow Film Commission.

Uzasadnienie dla drugiego filmu brzmi tak: za piękną historię o przekraczaniu trudnej granicy pomiędzy dzieciństwem i dorosłością, z elementami thrillera, w której młody bohater musi zmierzyć się z rzeczywistością. Wizualna strona filmu buduje napięcie i podkreśla metaforyczne znaczenie całej opowieści – dla Jamesa Levisona z Wingbeat Pictures, producenta filmu „Pusta droga” w reżyserii Drew Pautz, wspartego przez Film London.

Nagroda Publiczności trafiła w ręce producenta filmu: „Milczące serce” w reżyserii Bille Augusta.

Informacja prasowa

26.10.2015