Zwycięzcy 6. ZFF „Spotkania z historią”

Zakończył się 6. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Laureaci

Werdyktem jury w składzie: Stanisław Królak, Paweł Woldan i Bronisław Bubiak, I nagrodę oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymał obraz Rafała Brylla „Wydarzenia Zielonogórskie 1960 – Bitwa o Dom Katolicki”, II nagrodę otrzymał film „Kazimierz Leski”, reż. Małgorzata Brama, III nagroda wraz ze statuetką powędrowała w ręce Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków za film „Za kratą są zielone drzewa…”.

Decyzją organizatorów Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrała Alina Czerniakowska. Nagrodę Publiczności 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

Jury przyznało wyróżnienia dla filmów: „Uratowane z Potopu” w reż. Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika, „Błękitna Armia 1917-1919” w reż. Leszka Wiśniewskiego, „Droga do królestwa”  w reż. Zdzisława Cozaca, „Z Radzionkowa na ołtarze” w reż. Kamila Niesłony i Macieja Marmola, „Bieżeńcy 1915-1922” w reż. Jerzego Kaliny, „Nieobojętni” w reż. Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, „Życie solidarnością pisane” w reż. Ewy Górskiej.  

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego – 18 sierpnia 2018 na Rynku Wielkim w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy – Ważne Piosenki.

Organizatorami 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, TVP Historia. 

Informacja prasowa 


20.08.2018