Zwycięzcy 8. "Żydowskich Motywów"

Najlepszym filmem 8. edycji MFF „Żydowskie Motywy” został film „Konserwator” Yossiego Madmony. Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki filmowej.

Złoty Warszawski Feniks dla „Konserwatora”

Jury w składzie: Benjamin Freidenberg, Tatiana Kosinowa, Gabriele Lesser, Lukáš Přibyl i Andrzej Titkow, przyznało Złotego Warszawskiego Feniksa fabule „Konserwator” Yossiego Mamony. Reżyser otrzymał nagrodę w wysokości 15 000 zł ufundowane przez Prezydent miasta stołecznego Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Film opowiada historię 70-letniego Yaakova Fidelmana trzymająceo się kurczowo pracowni renowacji antyków, w której pracował całe życie. Po śmierci swego wieloletniego wspólnika Fidelman odrzuca pomysł swego syna Noaha by zamknąć interes i wybudować w tym miejscu apartamentowiec.

Srebrne i Brązowe Feniksy

W tym roku Srebrnym Warszawskim Feniksem nagrodzono aż trzy filmy: „Nieobecnego ojca” w reżyserii Yairego Lazara i dwa obrazy współfinansowane przez PISF: „Moja Australia” Amiego Droza i „Ala z elementarza” Edyty Wróblewskiej. Brązowego Feniksa otrzymały następujące obrazy: „Protektor” Marka Najbrta, „Krakowiaczek ci ja…” Tomasza Magierskiego i „The ‚Socalled’ Movie” Garrego Beitela, który otrzymał również nagrodę w wysokości 5 000 ufundowaną przez dyrektor PISF, Agnieszkę Odorowicz.

Nagrody specjalne

Warszawskiego Feniksa i nagrodę w wysokości 5000 złotych ufundowaną przez Warszawską Wyznaniową Gminę Żydowską dla filmu najlepiej obrazującego współczesne życie żydowskie otrzymały obrazy: współfinansowany przez PISF „Księżyc to Żyd” Michała Tkaczyńskiego i „Ucięta dyskusja” Danae Elon. Warszawski Feniks oraz nagroda w wysokości 5 000 zł ufundowana przez Stowarzyszenie B’nai B’rith przypadły także filmowi „W niebie, pod ziemią” Britty Wauer. Nagrodę Specjalną Orkiestry Mandolinowej z Góry Kalwarii za najlepszy film lub przedsięwzięcie mające na celu ochronę muzycznego dziedzictwa kulturalnego, ufundowaną przez Avnera Yonaia otrzymał obraz „Iraq’n’roll” w reżyserii Gili Gaon. Nagroda publiczności powędrowała do dokumentu „Krakowiaczek ci ja…” Tomasza Magierskiego.

 

8. edycja MFF „Żydowskie Motywy”, który odbył się w Warszawie w dniach 25-29 kwietnia 2012, była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Strona festiwalu: www.jewishmotifs.org.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

30.04.2012