Zwycięzcy 9. Animatora

Podczas Ceremonii Wręczenia Nagród poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator. Przyznano m.in. Grand Prix Festiwalu, czyli Złotego Pegaza za najlepszy film krótkometrażowy.

Wyniki 9. Animatora

Jury w składzie Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy), Mateusz Solarz (Polska) [krótki metraż] oraz Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska) [pełen metraż] przyznało następujące nagrody.

 • Grand Prix Festiwalu, Złotego Pegaza otrzymał Igor Kovalyov (Rosja) za film „Before Love”.

„Złożony film, który tworzy swój własny, wyjątkowy wszechświat” – czytamy w oświadczeniu jury.

 •  II Nagrodę/ Nagrodę Narodowego Instytutu Audiowizualnego/ Srebrnego Pegaza otrzymał Theodore Ushev (Kanada) za film „Ślepa Vaysha”/ „Blind Vaysha”.

„Wizualnie mocny film, który zmusza nas do refleksji na temat współczesności” – tak jury uzasadniło swój wybór. 

 • III Nagrodę/ Brązowego Pegaza otrzymał Phil Mulloy (Wielka Brytania) za film „Ostateczna Rozgrywka”/ „End Game”.

„Absurdalny, zabawny i przerażający film z doskonałym dźwiękiem oraz wyczuciem czasu” – czytamy w oświadczeniu jury.

 • Nagroda za Najlepszy Film Muzyczny powędrowała Do Georges’a Schwizgebela (Szwajcaria) za film „Król Olch”/ „Erlking”.

Jak twierdzi jury, za „Wspaniałą podróż, która doskonale łączy muzykę, obrazy i poezję.”

 • Nagroda Specjalna za Najlepszy Film Pełnometrażowy trafiła Do Penny Lane (USA) za film „Niezłe Jaja!”/ „Nuts”.

Uzasadnienie jury: „Autorka opowiada historię pouczającą, przewrotną, a zarazem rozrywkową. Dzięki zaskakującym zwrotom akcji oraz twórczemu połączeniu konwencji dokumentu i kina animowanego film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, a jednocześnie zachęca widzów do refleksji nad skutecznością demagogii w polityce i życiu codziennym oraz do krytycznego spojrzenia na mechanizmy medialnej autokreacji”.

 • Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Najlepszy Studencki Film Krótkometrażowy trafiła do Diny Velikovskaja (Rosja) za film „O Matce”/ „About A Mother”.

Za „Wzruszający film o bezwarunkowej miłości opowiedziany z czarującym poczuciem humoru”.

 • Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich za Najlepszy Film Polski została przyznana Marcie Pajek za film „Figury niemożliwe i inne historie II”.

W uzasadnieniu przyznania nagrody możemy przeczytać: „Wzruszający film o bezwarunkowej miłości opowiedziany z czarującym poczuciem humoru.”

 • Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne, Nagroda Dyrektora Artystycznego powędrowała do Izumi Yoshida za film „Kinki”.

„Za interesującą próbę wykazania, że za pomocą filmu abstrakcyjnego można zgłębiać najbardziej mroczne zakamarki ludzkiego umysłu” – czytamy w oświadczeniu dyrektora artystycznego MFFA Animator, Marcina Giżyckiego.

 • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Krótkometrażowy: Izabela Plucińska za film „Sexy Laundry”.
 • Nagroda Publiczności za Najlepszy Film Pełnometrażowy: Alberto Vazquez i Pedro Rivero (Hiszpania) za film „Psychonauci, zapomniane dzieci”.
 • Kryształowy Pegaz Za Całokształt Twórczości: Gerald Potterton. 

Animator nominowany do 9. Nagród PISF

MFFA Animator jest nominowany w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe do 9. edycji Nagród PISF – jedynych polskich nagród przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. W kategorii Krajowe wydarzenie filmowe obok 8. edycji Animatora nominowane są 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy i 12. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w Koszalinie.

MFFA Animator

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. Animator to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

Źródło informacji: www.animator-festival.com/posts/znamy-wyniki

15.07.2016