Zwycięzcy festiwalu Animator 2012

19 lipca 2012 w Poznaniu zakończyła się 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Główną nagrodę festiwalu „Złotego Pegaza” otrzymała rosyjsko-chińska koprodukcja „I saw mice burying a cat” Dymitry’ego Gellera. Konkurs filmów pełnometrażowych wygrała współfinansowana przez PISF „Droga na drugą stronę” Ancy Damian.

Nagrody 5. edycji festiwalu Animator

  • Grand Prix/Złoty Pegaz – „Ya videl kak mishy kota poronili” (I saw mice burying a cat), Dymitry Geller, Rosja/Chiny, 2011, 5’35”
  • Srebrny Pegaz – „Tussilago”, Jonas Odell, Szwecja, 2010, 13’45”
  • Brązowy Pegaz – „Le grand ailleurs et le petit ici” , Michèle Lemieux, Kanada, 2011, 14’24”
  • Najlepszy film pełnometrażowy – „Droga na drugą stronę”, Anca Damian, Rumunia, Polska, 2011, 73′
  • Nagroda SFP za najlepszy polski film krótkometrażowy – „Papierowe pudełko”, Zbigniew Czapla, Polska, 2011, 8’55”
  • Nagroda specjalna za film muzyczny/muzykę -„Sunny afternoon”, Thomas Renoldner, Austria, 2012,6’50”
  • Nagroda publiczności: „Rew Day”, Svilen Dimitrov, Bułgaria, 2012, 6’40”

Droga na drugą stronę

Współfinansowana przez PISF polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie. Polskim koproducentem filmu jest Fundacja Magellan, a jego polskim producentem – Arkadiusz Wojnarowski.

Kolejna nagroda dla filmu Ancy Damian

Nagroda na festiwalu Animator jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu Ancy Damian. Obraz został doceniony za granicą m.in. na festiwalu w Annecy (Grand Prix) w Locarno (Nagroda Don Kichote, Nagroda Jury Ekumenicznego), Cottbus (Nagroda Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie Jury Międzynarodowego), Kopenhadze (Nagroda Amnesty International), Jihlavie (Nagorda Silver Eye), Meksyku (Srebrna Puma) i Rumunii (Nagroda GOPO za muzykę i dźwięk). W Polsce „Droga na drugą stronę” otrzymała nagrody m.in. na 37. Gdynia Film Festival (Nagroda Specjalna Jury, nagrody za najlepszy dźwięk i muzykę, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie Jury Ekumenicznego), XVII festiwalu OFAFA w Krakowie (Srebrna Kreska) i 10. edycji Gdańsk Doc Film Festival (Nagroda Główna „Brama Wolności”). „Droga na drugą stronę” jest również nominowana do do filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego Lux Prize.

 

Strona festiwalu Animator: www.animator-festival.com.

 

Paulina Bez

20.07.2012