Zwycięzcy festiwalu Filmów o Rodzinie

Film „Obywatelka Dorotka” Brygidy Frosztęgi-Kmiecik i Izabeli Szukalskiej wygrał 2. Festiwal Filmów o Rodzinie FOR 2009.


Jury przyznało filmowi główna nagrodę za „przenikliwą diagnozę destrukcji rodziny i jednocześnie przejmujący portret pełnej optymizmu bohaterki”. Drugą nagrodę otrzymała Lidia Duda za film „Bracia”, a trzecią – Tomasz Wolski za „Złotą rybkę” i Daniel Światły za film „Kochaj mnie”.

 

Jury w składzie: Marek Miller (przewodniczący), Bronisława Stolarska, Wanda Różycka-Zborowska i Tomasz Wiszniewski, przyznało także cztery wyróżnienia. Otrzymali je: Karolina Bielawska i Julia Ruszkiewicz za film „Warszawa do wzięcia”, Beata Hyży-Czołpińska za „Jedno słowo…”, Renata Gabryjelska za obraz „Pogodna” oraz Maciej Dobasiński i Leszek Dokowicz za film „Basia”.

 

Festiwal Filmów o Rodzinie zakończył się w Łodzi 24 października pokazem klasycznego dzieła „Czterysta batów”, reż. François Truffaut. Ważnym wydarzeniem festiwalu był pokaz specjalny kina niemego z 1923 r. z muzyką graną na żywo, w wykonaniu Dariusza Makaruka (live electronics).

 

Imprezę zorganizowała Fundacja Kultury FOR Familiae i Łódzki Dom Kultury, przy pomocy finansowej Miasta Łodzi. Patronami honorowymi byli: Prezydent Miasta Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PISF.

29.10.2009