Zwycięzcy Festiwalu "Młodzi i Film"

Katarzyna Klimkiewicz odbiera Wielkiego Jantara. Fot. Piotr Szymański, PISF
Katarzyna Klimkiewicz odbiera Wielkiego Jantara. Fot. Piotr Szymański, PISF

 

Zakończyła się trzydziesta druga edycja Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Sobotnią galę zakończenia festiwalu poprowadzili Grzegorz Markowski i Kamil Dąbrowa.

Wielki Jantar dla „Zaślepionej”

Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych w składzie: Juliusz Machulski, Anna Wieczur-Bluszcz, Katarzyna Kwiatkowska, Janusz Gauer i Piotr Najsztub uhonorowało filmy długie. Wielkiego Jantara na najlepszy film festiwalu i Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię odebrała Katarzyna Klimkiewicz za „Zaślepioną”.

 

– Połowa głównej nagrody należy się mojej producentce Alison Sterling. Wszystkim debiutantom życzę, aby spotkali na swojej drodze kogoś takiego – mówiła laureatka.

 

Kamczatka

Za scenariusz nagrodzony został Jerzy Kowynia za „Kamczatkę”. Doceniono także aktorów tego filmu: Edytę Torhan i Tomasza Sobczaka. Nagrodzono również debiutującą na wielkim ekranie w filmie „Stacja Warszawa” Klarę Bielawkę.

Stacja Warszawa

Jantara za zdjęcia otrzymał Arkadiusz Tomiak za „Stację Warszawa” w reżyserii Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovicia, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza. Ten film dostał także Jantara za dźwięk – nagrodę ufundowaną przez Toya Studios (nagroda dla Aleksandra Musiałowskiego, Mateusza Adamczyka, Marcin Lenarczyk i Zofia Moruś) oraz ufundowanego przez ZAIKS Jantara za muzykę dla Pawła Skorupki.

Filmy krótkometrażowe

Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych w składzie: Sławomir Fabicki, Wiola Sowa

Sylwia Chutnik, Tomasz Naumiuk i Grzegorz Zariczny przyznało nagrody dla filmów krótkich.

 

Jantary, główne nagrody Konkursu, przyznano: w kategorii film fabularny – Julii Kolberger („Mazurek”), za film dokumentalny – Agnieszce Elbanowskiej („Niewiadoma Henryka Fasta”), a w kategorii animacji – Ewie Borysewicz („Do serca twego”). Wyróżnienia otrzymali: za film animowany – Anita Kwiatkowska-Naqui („Ab ovo”), za film dokumentalny Marcin Janos-Krawczyk („Matka 24h”), a w kategorii film fabularny – Łukasz Ostolski („Matka”).

Nagrody pozaregulaminowe

Nagroda dziennikarzy trafiła do Katarzyny Klimkiewicz za „Zaślepioną”. Nagrodę Jury Młodzieżowego i Nagrodę Publiczność otrzymał Kordian Piwowarski za „Baczyńskiego”.

Piraci w Internecie

Ostatniego dnia festiwalu odbyła się także debata poświęcona piractwu internetowemu pod hasłem „Piraci i korsarze – filmy w sieci”, w której wzięli udział: prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych Ryszard Kirejczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Michał Komar oraz reżyserzy Grzegorz Zariczny i Sławomir Fabicki.

 

Potrzebne jest dostosowanie prawa do całkowicie zmienionej, nowej technologii – mówił Sławomir Fabicki.

 

– Gdyby dziesięć lat temu ktoś powiedział, że nigdy nie będzie można zapalić w restauracji, zostałby wyśmiany. A jednak świat przestaje palić papierosy. Podobna sytuacja obyczajowa jest z piractwem, oczywiście o wiele trudniejsza ekonomicznie. Jeszcze rok temu był to temat tabu, dziś świat zaczął mówić o piractwie internetowym – podkreślała Kinga Jakubowska.

 

Wszystkie przepisy istnieją już w polskim prawie, tylko nie są stosowane. Za granicą, na przykład we Francji, za piractwo grożą bardzo poważne sankcje, które można by wprowadzić też u nas. Ale nikt tego nie chce. Nie ma potrzeby zmian na poziomie odbiorców. To góra, czyli ci, którzy nielegalnie udostępniają kontent, musi być zmieniona tak, żeby dochody generowane przez jej działalność, trafiały do twórców, a nie do tych, którzy kradną ich pracę – mówił Jacek Bromski.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Organizatorem Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Miasto Koszalin, producentem – Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

29.06.2013