Zwycięzcy Konkursu Młodego Kina

19 września 2014 odbyła się uroczystość rozdania nagród w Konkursie Młodego Kina oraz nagród dodatkowych 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Konkurs Młodego Kina zwyciężył Vahram Mkhitaryan filmem „Mleczny Brat”.

Konkurs Młodego Kina

Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca), Agnieszka Glińska, Chris Fujiwara, Eryk Lubos oraz Arkadiusz Tomiak obejrzało 25 krótkich metraży. Główną nagrodę im. Lucjana Bokińca i 10 tysięcy złotych jury przyznało jednogłośnie Vahramowi Mkhitaryanowi za film „Mleczny brat”. Wyróżnienia honorowe powędrowały do rąk Tomasza Ślesickiego za „Sierpień” i Joaquina Del Paso za film „Syjamscy”.

 

Pojawiło się w tym konkursie wiele filmów, które zapowiadają coś bardzo ciekawego – podkreślała Magdalena Łazarkiewicz. – Nawet jeżeli nie były to filmy do końca doskonałe, to pojawiał się w nich własny ton i świetna twórcza energia. Chciałam was bardzo z tego miejsca namówić, żebyście szli w tym kierunku, żebyście nie dali się zawrócić ze swojej własnej drogi i żebyście się starali zachować tę świeżość, którą pokazaliście nam w swoich filmach.

Nagroda Specjalna im. Ewy Kamirskiej

Nagrodę poświęconą pamięci producentki telewizyjnej Ewy Kamirskiej przyznano w tym roku po raz pierwszy. Jej fundatorem jest mąż Ewy Kamirskiej, a laureat wyróżnienia otrzymuje 8 tysięcy złotych. W tym roku była to Agnieszka Woszczyńska i jej film „Fragmenty”.

Przegląd Polskiego Kina Niezależnego

Zwycięzcę tej sekcji wybierała publiczność. Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych została ufundowana przez Multimedia Polska i przyznana Bartkowi Konopce za film „Z łóżka powstałeś”.

Don Kichot i Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

Nagrodę Don Kichot przyznawaną przez Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych otrzymał Grzegorz Jaroszuk za swój debiut „Kebab & Horoscope”. – Za jednocześnie pełną humoru i smutną opowieść o tym, że choćbyśmy stawali na głowach, w naszym życiu nie uderzy żaden piorun – uzasadniała jednogłośny wybór jury Urszula Biel. Grzegorz Jaroszuk otrzymał również Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Złoty Klakier Radia Gdańsk

Nagrodę Złotego Klakiera przyznaje publiczność. Jest to wyróżnienie przekazywane twórcy, którego film był najdłużej oklaskiwany. W tym roku zwyciężył Łukasz Palkowski i jego „Bogowie”.

Nagroda Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą

– To jest nagroda wyjazdowa, bo we wszystkich krajach, które wzięły udział w głosowaniu nasi laureaci będą mogli brać udział w spotkaniach z publicznością – podkreślała Grażyna Słomka wręczając wyróżnienie Łukaszowi Palkowskiemu. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 18 festiwali i przeglądów polskiego filmu za granicą.

Złoty Kangur i Nagroda Project London

Złoty Kangur to nagroda przyznawana przez australijskich dystrybutorów filmowych. Laureat dostaje zaproszenie do Australii, gdzie w największych miastach odbywają się pokazy jego filmu oraz urlop w wybranym przez siebie miejscu. W tym roku zwyciężył Jerzy Stuhr filmem „Obywatel”.

 

Po raz drugi na festiwalu w Gdyni została przyznana nagroda „Project London”, którą otrzymuje producent polskiego filmu o potencjale dystrybucyjnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nagroda zapewnia w tych krajach dystrybucję filmu na minimum 20 kopiach wraz z uroczystą premierą i kampanią promocyjną. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nie wiedzieliśmy, że taka nagroda istnieje – żartował Łukasz Palkowski odbierając wyróżnienie.

Bursztynowe Lwy

Nagrodę za największy sukces frekwencyjny otrzymali producent i dystrybutor filmu „Jack Strong” w reż. Władysława Pasikowskiego. Wyróżnienie odebrali Sylwia Wilkos i Klaudiusz Frydrych ze Scorpio Studio oraz Justyna Wieczorek z Vue Movie Distribution. „Jack Strong” zgromadził w kinach 1 174 024 widzów.

Nagroda Legalnej Kultury

W ramach projektu Legalna Kultura został przygotowany konkurs dla młodych twórców filmowych, którego zadaniem jest promocja legalnych źródeł kultury. Nagroda w konkursie to 1000 złotych i udział w warsztatach Film Spring Open. – Kultura to wspólnota, w której twórcy i odbiorcy nie istnieją bez siebie nawzajem – mówiła Kinga Jakubowska przyznając nagrodę Natalii Łukawskiej i Patrycji Szklarek za film „Legal Casablanca”.

Lista nagrodzonych:

 • Nagroda im. Lucjana Bokińca – „Mleczny brat”, reż. Vahram Mkhitaryan
 • Wyróżnienia Honorowe – „Sierpień”, reż. Tomasz Ślesicki, „Syjamscy”, reż. Joaquin Del Paso
 • Nagroda Specjalna im. Ewy Kamirskiej – „Fragmenty”, reż. Agnieszka Woszczyńska
 • Nagroda Szkoły Wajdy – „Źle nam z oczu patrzy”, reż. Arkadiusz Biedrzycki 
 • Nagroda w Przeglądzie Kina Niezależnego – „Z łóżka powstałeś”, reż. Bartek Konopka
 • Nagroda Dziennikarzy – „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Nagroda Festiwali i Przeglądów Polskiego Filmu za Granicą – „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Nagroda Project London – „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowki 
 • Złoty Kangur – „Obywatel”, reż. Jerzy Stuhr
 • Złoty Klakier Radia Gdańsk – „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Don Kichot – „Kebab & Horoscope”, reż. Grzegorz Jaroszuk
 • Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – „Kebab & Horoscope”, reż. Grzegorz Jaroszuk
 • Nagroda Jury Młodych – „Fotograf”, reż. Waldemar Krzystek
 • Nagroda „Złote Kociaki” Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni – „Miasto 44″, reż. Jan Komasa
 • Nagroda Legalnej Kultury – „Legal Casablanca”, reż. Natalia Łukawska i Patrycja Szklarek
 • Bursztynowe Lwy – „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski
 • Gwiazda Gwiazd „Elle” – Tomasz Kot za „Bogów”
 • Kryształowa Gwiazda „Elle” – Jowita Budnik za „Jezioraka”
 • Wschodząca Gwiazda „Elle” – Anna Próchniak za „Miasto 44″
 • Konkurs Solidarity Shorts – Najlepszy Film Animowany: „76/49″ reż. Julia Proskurina, Najlepszy Film Dokumentalny: „A secret to share” reż. Miguel Roth, Najlepszy Film Fabularny: „A simple answer” reż. Nelson Algomeda Centeno, Najlepszy Film w głosowaniu internautów: „Beyond The Hills” reż. Nishandh
20.09.2014