Zwycięzcy XVI Konkursu o Nagrodę im. Mętraka

Jury XVI Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 78 uczestników, na posiedzeniu w dniu 29 maja 2012 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Grand Prix – rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł – Adam Kruk za stylistyczną lekkość, swobodę w poruszaniu się po różnych gatunkach filmowych, oraz umiejętność włączania innych dyskursów w ramy dyskursu krytyczno-filmowego, co zaowocowało zestawem tekstów mocnych, przenikliwych i wciągających.
  • II nagroda (5 000 zł) Błażej Hrapkowicz – za świetne opanowanie warsztatu krytyczno-filmowego, przejrzystość i precyzję wywodu, co najlepiej dało o sobie znać w tekście „Co ty wiesz o Iranie?”.
  • III nagroda (ex-aequo po 1.250 zł) – Karol Kućmierz – za konsekwentne podporządkowanie krytycznych sądów analizie formy filmowej i rzetelność obserwacji, sięgającą szczegółów warsztatu filmowego; – Piotr Szcześniak – za szerokość spojrzenia, dojrzałą pewność krytycznych sądów i erudycję, która nie staje się balastem wykluczającym lekkość pisania, lecz przeciwnie – pozwala z lekkością właśnie przemieszczać się między gatunkami, autorami i nowymi falami współczesnego kina.

Wyróżnienia

  • Arek Biedrzycki – za przenikliwą analizę problemów, przed jakimi filmowców stawia proza Witolda Gombrowicza, w tekście „Bembergowanie bembergiem w berg”.
  • Kaja Klimek – za konsekwentnie rozwijany, niepodrabialny styl, humor, oraz mądre spojrzenie na popkulturę, w recenzji „Kupiliśmy zoo” i eseju o komiksowych superbohaterach – „Lepiej jak jest więcej”.
  • Urszula Lipińska – za interpretacyjną wnikliwość, konsekwencję w poszukiwaniach, umiejętne łączenie skrupulatności z krytyczną inwencją w tekście „Marmurowa pułapka”.
  • Martyna Łokuciejewska – za błyskotliwe prześwietlenie reguł kryminału i świeże spojrzenie na gatunkowe konwencje w tekście „Seryjni detektywi”.
  • Marta Syrwid – za wyrazisty charakter pisma i chęć podejmowania krytycznych wyzwań w tekstach „Perły i dno” i „Leżą jak ulał”.
  • Paweł Świerczek – za umiejętność otwartego i wyważonego spojrzenia na nowe zjawiska filmowe, zaprezentowaną w tekście „Drag, teledysk, transgresja. W poszukiwaniu nowego języka”.
  • Michał Tusz – za poczucie humoru oraz ironię w portretowaniu „bratnich światów” krytyki i filmoznawstwa w tekście „Wykład fil(m)oznawczy”.

Wręczenie nagród we Wrocławiu 

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin Patrona, 25 lipca, podczas trwania 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (19.07 – 29.07.2012). Nagrodzone i wyróżnione teksty będzie można wkrótce przeczytać na stronie: www.nowehoryzonty.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

01.06.2012