Zwycięzcy SEFF 2016

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival.

Zwycięzcy Konkursu Europejskiego

Jury Konkursu Europejskiego (w składzie: Volker Kufahl, Marcos Nine, Janusz Wróblewski) przyznało następujące nagrody:

Nagroda w postaci profesjonalnego oprogramowania za najbardziej intrygujący film, ufundowana przez firmę AVID Poland:

 • „Condrong” – Gonçalo Almeida, UK, 2016

„Za perfekcyjne posłużenie się czarno-białą fotografią wystawiającą świadectwo głębokiemu i nieoczywistemu przeżyciu religijnemu”.

Nagroda dla najbardziej poruszającego filmu, w wysokości 10 000 PLN, ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego:

 •  „Rèsce la Lune” – Gloria Kurnik, Giulia Di Battista, PL/IT, 2016

„Za dyskretne i niezwykle emocjonalne ukazanie dramatu nieszczęśliwej miłości przełamującej tabu milczenia w świecie dojrzałych kobiet”.

Nagroda za najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego, w wysokości 10 000 PLN, ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej:

 • „Wreck” – Jan Ijäs, FI/IT, 2016

„Za trafne i powściągliwe posłużenie się obrazami krajobrazu w celach przedstawienia sprzeczności i skomplikowanej sytuacji społecznej w Europie Zachodniej”.

Nagroda dla najlepszego filmu badającego granice filmu dokumentalnego, w wysokości 15 000 PLN, ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

 • „Casa Blanca” – Aleksandra Maciuszek, PL/MX/CU, 2015

„Za poruszające przedstawienie intymnych portretów ludzi w skrajnie trudnej sytuacji. Dotykając granic człowieczeństwa, twórcy respektują ich godność”.

Zwycięzcy Konkursu Polskiego

Jury Konkursu Polskiego (w składzie: Maciej Drygas, Izabella Gustowska, Krzysztof Spór) przyznało następujące nagrody:

Wyróżnienie Jury:

 • „Musimy porozmawiać” – Jędrzej Michalak, PL, 2016

„Za odwagę rozmawiania o śmierci przez umiejętne zastosowanie formy filmowej”.

Wyróżnienie Jury:

 • „Bojownik” – Anna Pawluczuk, PL, 2015

„Za poruszający obraz polskiej rodziny”.

Nagroda w postaci profesjonalnego oprogramowania za najbardziej intrygujący film, ufundowana przez firmę AVID Poland:

 • „Lekcja patriotyzmu”  – Filip Jacobson, DE/PL, 2016

„Za konsekwentnie i z empatią budowaną obserwację. Za narrację dającą możliwość wieloznacznej interpretacji Konkursu Piosenki Patriotycznej”.

Nagroda w wysokości 10 000 PLN za najlepszy film, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin:

 • „Goran the Camel Man” – Marcin Lesisz, PL, 2016

„Za niezwykle wrażliwą opowieść o współczesnym nomadzie. Za poruszającą relację człowieka z naturą. Za harmonię między zdjęciami i montażem oraz nieoczekiwaną przygodę darowaną widzowi”.

Pozostałe nagrody

Nagroda Publiczności w wysokości 1000 EUR, ufundowana przez Telewizję Polską:

 • „Obiekt” – Paulina Skibińska, PL, 2015

Nagroda Findling Landesverband Filmkommunikation M-V e.V. za najlepszy polski film z Konkursu Europejskiego lub Polskiego w postaci tournee po kinach Meklemburgii-Pomorza Przedniego:

 • „Lekcja patriotyzmu” – Filip Jacobson, DE/PL, 2016

„Film Filipa Jacobsona zabiera nas na konkurs piosenki patriotycznej w polskiej szkole podstawowej. Zmontowany ze spokojnych czarno-białych ujęć, pozwala on uczestniczyć widzowi w występach dzieci, którym dumnie przysłuchują się rodzice i które w skupieniu ocenia jury. To ostatnie wydaje się nieco zdystansowane, choć zaistniałą sytuację komentuje nieco ironicznie.

Stajemy się niemymi świadkami wydarzenia, które wydaje się absurdalne. Choć umiejscowione w konkretnej geografii, może być odczytywane globalnie. Z pewnością niezbędna jest transgraniczna rozmowa o wykorzystaniu – w sensie pozytywnym i negatywnym – dzieci dla wartości, których jeszcze nie pojmują. Do tego celu »Lekcja patriotyzmu« daje właściwy filmowy impuls”.

Wraz z publicznością konkursu, Jury Zachodniopomorskich Shortów (w składzie: Damian Romaniak, Marek Fiałek) wytypowało zwycięzcę finału Zachodniopomorskich Shortów.

Nagroda w postaci premierowego pokazu w Kinie Zamek dla laureata konkursu, ufundowana przez Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, nagroda rzeczowa dla laureata konkursu, ufundowana przez klub Český Film oraz nagroda w postaci profesjonalnego oprogramowania za najbardziej intrygujący film, ufundowana przez firmę AVID Poland:

 • „Koniec spania” – Ryszard Ferenc, PL, 2016

Zwycięski film światowego konkursu TELEFON ART został wybrany głosami publiczności.

Nagroda w postaci profesjonalnego oprogramowania za najlepszy film, ufundowana przez firmę AVID Poland:

 • „Oops!” – Shih-Han Huang, TW, 2016

Szczecin European Film Festival

Szczecin European Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, które bada granice kina dokumentalnego, a jego główną misją jest twórcze poszukiwanie. Część konkursowa odkrywa najciekawsze i najnowsze propozycje znanych i nieznanych twórców z całej Europy.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w dniach 15-24 października. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie europeanfilmfestival.szczecin.pl.

Wydarzenie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło informacji: europeanfilmfestival.szczecin.pl/pl/aktualnosci/pokaz/125/aktualnosci/Zwyciezcy-SEFF-16

25.10.2016