Zwycięzcy Wielkiego Testu o Polskim Filmie

23 września w TVP1 oraz na stronach Interii odbył się Wielki Test o Polskim Filmie. Współorganizatorem wydarzenia był PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Laureatami zostali Maria Szabłowska i Janusz Zaorski (studio TVP w Warszawie) oraz Weronika Reroń (studio TVP we Wrocławiu). Średnia widownia audycji wyniosła 1,6 mln. Zaś aż 2,5 mln widzów oglądało  program przynajmniej przez 15 minut.

Sprawdzenie wiedzy o polskim filmie

##VIDEO:139##

 

Wielki Test o Polskim Filmie poprowadzili Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, których we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty wspierał Przemysław Babiarz. W studio TVP na pytania odpowiadali m.in. Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski, Agnieszka Holland, Jacek Braciak, Robert Biedroń oraz Czesław Lang. We Wrocławiu Test rozwiązywali młodzi miłośnicy polskiego filmu, m.in. uczestnicy zajęć Akademii Polskiego Filmu. Formuła testu nawiązywała do poprzednich „Wielkich Testów” emitowanych na antenie telewizyjnej Jedynki. Tym razem gwiazdy w studiu, razem z telewidzami i internautami, rozwiązywali zagadki związane z polskim filmem, odsłaniali kulisy pracy po drugiej stronie srebrnego ekranu i podróżowali polskimi śladami po Hollywood.

Coraz więcej widzów

Pytana o to, w czym tkwi tajemnica sukcesu polskich filmów w kinach dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz mówiła: – Myślę, że nie ma prostej recepty na sukces, bo to przede wszystkim talent twórców, który jest darem. Oczywiście są także inne czynniki, które składają się na sukces, takie jak bezkompromisowość, odwaga, twórcze poszukiwania, własna droga artystyczna i przede wszystkim traktowanie widza poważnie, jako partnera w rozmowie.

Nowe polskie filmy wkrótce na ekranach

Dyrektor Agnieszka Odorowicz, zaprosiła także widzów na jesienne kinowe premiery polskich filmów: -Serdecznie państwa zapraszam nie tylko na film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, ale także na kolejne fantastyczne filmy, które mieliśmy okazję oglądać na festiwalu w Gdyni, a które zachwyciły naszych gości z kraju i zagranicy. W kinach na polskich filmach tej jesieni nie będziemy się nudzić – podkreślała. Dyrektor Odorowicz podziękowała również wszystkim podmiotom i firmom, które składają się na budżet polskiej kinematografii – To nie są środki z budżetu państwa (…). To głównie środki od podmiotów rynkowych, takich choćby jak Telewizja Polska. Chciałabym wszystkim tym podmiotom, dzięki którym polskie kino istnieje, podziękować.

Dzięki cyfryzacji kin polskie filmy dostępne w mniejszych miejscowościach

– Polacy wrócili na polskie filmy i za to należą się gratulacje polskim artystom filmowym (…). Dzięki cyfryzacji małych kin mam nadzieję, że filmy w dobrej jakości będą także dostępne w mniejszych miejscowościach, co nas niezwykle cieszy (…). Mamy nadzieję, że państwo te kina odwiedzają i kochają – podkreślała dyrektor Odorowicz, opowiadając o przeprowadzanej wspólnie z samorządami cyfryzacji kin w całym kraju.

Laureaci Wielkiego Testu o Polskim Filmie: Warszawa

Laureatami Wielkiego Testu o Polskim Filmie w warszawskim studiu TVP1 zostali Maria Szabłowska i Janusz Zaorski, pokonując w finale parę Agnieszka Holland – Robert Biedroń. Nagrodę – czek na 30 000 złotych zwycięzcy przekazali na rzecz Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce. Nagrodę wręczyli dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz oraz prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. – Chciałabym serdecznie pogratulować internautom, pogratulować młodzieży zgromadzonej we Wrocławiu. Bardzo się cieszę, że państwo tak zareagowali na test o polskim filmie. Mam nadzieję, że spotkamy się w kinie. Cieszę się, że coraz więcej widzów wybiera polskie filmy – mówiła dyrektor Odorowicz. – Jestem przekonany, że spotkamy się również przed ekranami telewizorów, bo polskie filmy są obecne w Telewizji Polskiej i będą w niej obecne – podkreślał prezes TVP S.A. Juliusz Braun.

Laureaci Wielkiego Testu o Polskim Filmie: Wrocław

Z gwiazdami polskiego kina i politykami w studio w Warszawie bezpośrednią rywalizację toczyli również goście we Wrocławiu, którzy na pytania odpowiadali w Kinie Nowe Horyzonty. Edycję wrocławską wygrali: Weronika Reroń (miejsce pierwsze), Jan Maliszewski (miejsce drugie) i Jarosław Minałto (miejsce trzecie). Warto dodać, że zarówno Weronika Reroń jak i Jan Maliszewski są absolwentami Akademii Polskiego Filmu. Młodym znawcom kina polskiego nagrody wręczyły Dyrektor Odzdziału TVP we Wrocławiu Ewa Wolniewicz-Dżeljilji oraz Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska.

 

 

Największą amantką i amantem polskiego kina wybrani zostali Anna Dymna i Andrzej Łapicki – o tym zadecydowali internauci, których w Wielkim Teście o Polskim Filmie uczestniczyło ponad 300 tysięcy.

 

Więcej informacji także na stronie: film.interia.pl.

 

Marta Sikorska

24.09.2013