Grand Prix dla "Zwyczajnej historii"

Znamy zwycięzców 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty Jury przyznało tajlandzkiemu filmowi „Zwyczajna historia” w reżyserii Anochy Suwichakornpong. Wrocławską Nagrodę Filmową otrzymało „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

 

– Dziś najważniejsze są filmy. Tak było przez tych jedenaście dni festiwalu i mam nadzieję, że dzięki tak intensywnemu oglądaniu, robimy choć kroczek do przodu, jakoś się rozwijamy – rozpoczął ceremonię zamknięcia festiwalu Era Nowe Horyzonty jego dyrektor Roman Gutek.

– Wrocław jest dumny, że festiwal odbywa się właśnie w naszym mieście, bo nie ma chyba lepszej ilustracji naszego hasła: „Wrocław – miasto spotkań” – podkreślał wiceprezydent Wrocławia Adam Grel.

Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty Jury przyznało tajlandzkiemu filmowi „Zwyczajna historia” w reżyserii Anochy Suwichakornpong. Oprócz nagrody pieniężnej, film, jak wszystkie wyróżnione w sekcjach międzynarodowych, będzie miał też zagwarantowaną dystrybucję w Polsce.

– Ten film jest tak oryginalny i bogaty w znaczenia, jak może być tylko debiut – uzasadniał członek Jury Jonathan Caouette.
Nagrodę wręczyła dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

– W związku z jubileuszowym, dziesiątym festiwalem, w imieniu Instytutu serdecznie gratuluję Romanowi Gutkowi stworzenia imprezy obowiązkowej dla wszystkich tych, którzy chcą mieć coś wspólnego z kinem. Jeśli Wrocław zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, będzie w tym wiele jego zasługi – mówiła.

Reżyserka osobiście odebrała nagrodę. – Dziękuję, czułam się w tym mieście wspaniale – podkreślała. – Dziękuję organizatorom i publiczności, która wypełniana sale podczas projekcji mojego filmu. Przyjemnie dostawać nagrodę właśnie w Polsce, której kinematografia ma tak bogatą tradycję.

Nagrodę Publiczności w Konkursie Nowe Horyzonty otrzymał film „La quattro volte” w reżyserii Michelangelo Frammartino. Jury FIPRESCI nagrodziło „Mamę” w reżyserii Nikolaya i Yeleny Renard, jako film „który prezentuje odważny i świadomy minimalizm artystyczny”.

Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce wygrał obraz „I tak nie zależny nam na muzyce” Cedrica Dupire’a i Gasparda Kuentza. Specjalne wyróżnienie w tej kategorii Jury przyznało filmowi „Wasze miasta trawy zarosną” Sophie Fiennes.

Konkurs Nowe Filmy Polskie wyróżnił filmy w dwóch kategoriach. Nagroda za najlepszy debiut trafiła do Adama Sikory i Ingmara Villqista, reżyserów filmu „Ewa”, „który prezentuje szczery obraz społeczeństwa w sytuacji ekonomicznego krachu”.

– Jesteśmy raczej w wieku, w którym powinniśmy kończyć, a nie zaczynać przygodę z reżyserią – żartował Sikora. – Ale to dlatego, że wcześniej robiliśmy po prostu inne rzeczy. Dziękuję Magdzie Nowackiej. Ona jest przykładem młodej producentki, która złapała bakcyla filmowego właśnie na Erze.

Wrocławską Nagrodę Filmową wręczał przedstawiciel Jury konkursu polskiego, Nikołaj Nikitin: – Twoim największym osiągnięciem Roman jest to, że w dobie DVD i Internetu ściągasz do kin tak wielu młodych ludzi. My postanowiliśmy nagrodzić wyrazisty i bezkompromisowy obraz polskiego społeczeństwa bez gaci, czyli „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

– Cieszę się, że jedyny polski progresywny festiwal filmowy odbywa się właśnie we Wrocławiu, w którym mieszkam – mówił Wojcieszek. – Dziękuję za tę nagrodę. Pieniądze z niej zostaną przeznaczone na kolejny film.

W dwóch konkursach krótkometrażowych o nagrodzie zadecydowało głosowanie publiczności.

W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe nagrody wręczał Mariusz Grzegorzek. – Film krótki to format, który zawsze rodzi nadzieję na wyłonienie nowych, interesujących twórców – mówił.

W kategorii dokument zwyciężył film „Viva Maria!” Agnieszki Smoczyńskiej, w kategorii fabuły „Brzydkie słowa” Marcina Maziarzewskiego, a w kategorii animacji – „Millhaven” Bartka Kulasa.

Nagrody w Konkursie Europejskie Debiuty Krótkometrażowe ogłosiła Małgorzata Dobrowolska. W kategorii dokument zwyciężył film „Droga Marii” Anne Milne, w kategorii fabuły – „Mój niewidzialny przyjaciel” Pablo Laurcuena, a kategorię animacji wygrała „Logorama” w reżyserii Kolektywu H5.

 

02.08.2010