„Zwyczajny kraj” na festiwalu IDFA

Znane są tytuły filmów na Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. W prestiżowej sekcji Best of Fests znalazła się polska produkcja „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Film jest współfinansowany przez PISF.

Amsterdamska impreza jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym 3 tysiące gości z branży dokumentalnej. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 18-29 listopada. Do sekcji Best of Fests co roku zapraszane są najlepsze filmy ostatniego sezonu. Wśród ogłoszonych 30 tytułów jest polski „Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego, nagradzany na Vision du Réel i Krakowskim Festiwalu Filmowym. To film „found footage”, oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w niecodzienny sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski.

Fabuła filmu

Byli wszędzie, starając się pozostać niewidzialnymi. Filmowali z ukrycia w restauracjach, ulicy, sklepach. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych zarejestrowali nielegalną rozlewnię paliwa. Innym razem uchwycili nieudane wodowanie statku MIR (przyjaźń po rosyjsku) lub Fidela Castro grającego w koszykówkę z krakowską drużyną. Nagrali spotkanie kochanków w hotelu oraz spotkanie redakcyjne w polskiej telewizji, gdzie dziennikarze rozmawiali o propagandzie. Czasami oficerowie rejestrowali przesłuchania, podczas których szantażując łamali przesłuchiwanego i zmuszali do współpracy. Kiedy indziej próbowali wyciągnąć szczegółowe informacje o codziennych wydatkach, włączając rodzaj mięsa i ilość masła. Podsłuchiwali rozmowy telefoniczne mężczyzny z kolegą w Oslo, u którego zamówił maść na hemoroidy, której w kraju nie było można kupić. Filmowali zamieszki, podczas których ludzie rzucali w nich koszami na śmieci. Nagrali też własne, dramatyczne rozmowy podczas oblężenia komisariatu milicji, który strajkujący podpalili. Uwięzieni prosili o pomoc, która nie mogła nadejść.

O reżyserze

Tomasz Wolski to reżyser, operator i montażysta. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczestnik Berlinale Talent Campus oraz warsztatów Berlin Today Award, programu EKRAN+ w Szkole Wajdy. Stypendysta programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

30.09.2020