"Żywie Biełaruś" wygrywa w Wiedniu

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Żywie Biełaruś” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wygrał 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Młodzieży Gaffa w Wiedniu.

Grand Prix i Nagroda Publiczności

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych dla Młodzieży Gaffa, który zakończył się 5 października, film „Żywie Biełaruś” otrzymał Grand Prix oraz nagrodę publiczności. Nagrody w Wiedniu są kolejnymi wyróżnieniami dla obrazu Krzysztofa Łukaszewicza. Do tej pory „Żywie Biełaruś” zostało nagrodzone w Brukseli (najlepszy scenariusz), w Stambule (Grand Prix), na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy (nagroda publiczności sekcji Panorama) i na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych (Złota Szabla dla filmu fabularnego)

Żywie Biełaruś

 

Głównym bohaterem filmu jest muzyk rockowy Miron, którego historię oparto na losach 24-letniego działacza opozycyjnego Franaka Wiaczorki. Chłopak z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Jednak kolejny koncert zespołu staje się katalizatorem antyreżimowych manifestacji. W konsekwencji tych wydarzeń Miron zostaje przymusowo wcielony do wojska. Tam zderza się z nieludzkimi warunkami i indoktrynacją. W odruchu protestu, przy wsparciu dziewczyny Wiery, publikuje w internecie „Zapiski z życia poborowego”, wywołując prawdziwą burzę. Blog ukazuje armię jako miniaturę współczesnej Białorusi. Fragmenty bloga Miron łączy w satyryczne piosenki, które stają się przebojami na ulicach. Władze postanawiają uderzyć buntownika w najczulszy punkt.

Film ze wsparciem PISF

 

„Żywie Biełaruś!” jest filmem Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera „Linczu” oraz współtwórcy „Generała Nila”. Współautorem scenariusza jest białoruski lider młodzieżowy, dziennikarz, działacz kultury Franak Wiaczorka. W role głównych bohaterów wcielili się debiutujący w kinie białoruski muzyk Dźmitry „Vinsent” Papko i Karolina Gruszka. Zdjęcia zrealizował Witold Stok. Muzykę skomponował Lawon Wolski. Producentem obrazu jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, a koproducentem Canal+. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: gaffa-filmfestival.at.

 

Paulina Bez

08.10.2013