SŁODKI KONIEC DNIA

Data premiery: 2019-05-10
Reżyseria: Jacek Borcuch

reżyseria: Jacek Borcuch
scenariusz: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
zdjęcia: Michał Dymek
scenografia: Elwira Pluta
kostiumy: Małgorzata Karpiuk, Zofia Bebej
muzyka: Daniel Bloom
dźwięk: Krzysztof Owczarek, Tomasz Dukszta
montaż: Przemysław Chruścielewski
charakteryzacja: Aleksandra Dutkiewicz, Kacper Rączkowski
kierownictwo produkcji: Dagmara Bagnecka, Marta Łachacz
Barwny, 93 min

obsada: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania, Lorenzo De Moor, Robin Renucci

producent: Marta Habior, Marta Lewandowska
koproducent: Dymitr Sołomko Michał Cechnicki, Michał Turnau, Tomasz Dukszta 
produkcja: No Sugar Films 
koprodukcja: Tank Production. Motion Group. Aeroplan 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej 
dystrybucja: Next Film, Robert Kijak, Kinga Rybarczyk, Zuzanna Król, Cezary Kruszewski, Bartłomiej Bilski, Paweł Malko, Kamila Ostrowska

Miejscem akcji filmu jest toskańskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Jacek Borcuch
Urodził się 17 kwietnia 1970 roku w Kwidzynie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i Studium Wokalno-Aktorskim im. Baduszkowej w Gdyni. Jest reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym. W 1999 roku zagrał jedną z głównych ról, w nagrodzonym Złotymi Lwami, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni filmie „Dług”, w reżyserii Krzysztofa Krauze. Współpracował również z Krzysztofem Zanussim i Witoldem Adamkiem. Reżyserski debiut Jacka Borcucha – „Kallafiorr” był pierwszym polskim filmem niezależnym, który trafił do szerokiej dystrybucji. Był pokazywany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą. „Kallafiorr” otworzył w polskiej kinematografii erę filmów offowych – obrazów niezależnych i niskobudżetowych.

Filmografia: 2004: Tulipany (Tulips), 2009: Wszystko co ko-cham (All That I Love), 2013: Nieulotne (Lasting), 2019: Słodki koniec dnia (Dolce Fine Giornata)