Aktorka

Data premiery: 04-12-2015
Reżyseria: Kinga Dębska, Maria Konwicka

reżyseria Kinga Dębska, Maria Konwicka
scenariusz
Maria Konwicka
zdjęcia Radosław Ładczuk, Jan Paweł Trzaska, Maciej Kozłowski
lektor Krystyna Czubówna
dźwięk Leszek Freund, Jacek Stępiński
montaż
Bartosz Karczyński
charakteryzacja
Małgorzata Szota
redakcja
Marzena Podgórska (TVP)
kierownik produkcji Kamil Skałkowski

producenci Zbigniew Domagalski, Janusz Skałkowski
produkcja Studio Filmowe Kalejdoskop
koprodukcja
Telewizja Polska
współfinansowanie
Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja
Solopan bohaterka Elżbieta Czyżewska

kolor, 71′
Polska 2015

Pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej – jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem.

Przyjaciele i znajomi Elżbiety Czyżewskiej mówią bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery: na szczycie, na dnie i pomiędzy.

W filmie wystąpią m.in.: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese (pisarz), Nancy Weber (pisarka), Hanna Hartowicz (założycielka Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich), krytyk i profesor studiów filmowych na Columbia University Annette Insdorf, aktor Omar Sangare, Myra Paci (reżyserka), Barbara Sass – Zdort, John Guare (dramaturg), Joanna Rostropowicz – Clark (pisarka), Robert Brustein (założyciel Yale Repertory Theatre), Barbara Ungeheuer (dziennikarka). Spotkanie z Czyżewską wspomina także aktorka Meryl Streep.

Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. Dokument „Aktorka” to także opowieść o życiu na emigracji, o akcencie, który uniemożliwił jej karierę w Stanach Zjednoczonych.