DNI PRZEMIANY

Reżyseria: Tomasz Jurkiewicz

reżyseria: Tomasz Jurkiewicz
scenariusz: Tomasz Jurkiewicz
zdjęcia: Tomasz Woźniczka, Tadeusz Chudy, Weronika Bilska, Beata Rakoczy
montaż: Daniel Gąsiorowski
kierownictwo produkcji: Katarzyna Sierka
Barwny, 50 min

producent: Piotr Śliwiński 
koproducent: Ryszard Urbaniak
produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop
koprodukcja: Telewizja Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy (Kraków), Urząd Gminy Kraków, Małopolski Urząd Wojewódzki (Kraków)

Frydrychowice to rolnicza wieś w gminie Wieprz niedaleko Krakowa. Życie płynie tu spokojnym rytmem. 50-letni Krzysztof Szczur wiedzie uporządkowane życie szkolnego konserwatora. Proboszcz Józef przygotowuje się do udziału w turnieju tenisa ziemnego. Pani Zosia z otwartym sercem oczekuje przybycia do Polski Ojca Świętego Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży. Chce przeżyć wizytę papieża na polskiej ziemi, być może ostatni raz w życiu.
Krzysztof zostaje wybrany przewodniczącym lokalnego komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wraz z całą społecznością wsi musi poradzić sobie z zakwaterowaniem kilkuset Brazylijczyków i Francuzów w lokalnej szkole i prywatnych domach. Wszyscy pragną, aby pielgrzymi czuli się tu jak najlepiej. Na przeszkodzie stają brak znajomości języka, problemy organizacyjne i ciągłe zmiany harmonogramu przyjazdów. Dochodzą do tego nieporozumienia kulturowe. Kamera skupia się na zapleczu Światowych Dni Młodzieży opowiadając o tej stronie wydarzenia, do której nie dotarły oficjalne media, szukając autentycznych więzi, które narodziły się pomiędzy pielgrzymami, a ich gospodarzami. Tematem tego pełnego humoru obserwacyjnego filmu jest zderzenie kultur, ale i międzyludzka solidarność niezależna od języka, koloru skóry i kraju urodzenia.

Tomasz Jurkiewicz
Urodził się w 1981 r., Ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentów nagradzanych na wielu polskich (Kraków, Gdynia, Warszawa) i międzynarodowych festiwalach filmowych (Karlowe Wary, Seul).

Filmografia
2006: Próba mikrofonu (próba nadawania), 2008: Radioakcja (Live Action Radio), 2009: Wesołych Świąt, 2009: Babcia wyjeżdża (Babcia już odeszła), 2010: Gdyby ryby dostępne głos (Fis krótka) 2011: Cały świat Hani i Stasia (Świat według Hani i Stasia), 2016: Z pogranicza cudu (Borderline Miracles), 2018: Dni przemiany