Dwa Rembrandty w ogrodzie

Data premiery: 25-02-2011
Reżyseria: Jerzy Śladkowski

scenariusz i reżyseria Jerzy Śladkowski
zdjęcia Andrzej Szulkowski, Małgorzata Szyłak, Mateusz Wajda, Magdalena Górka
dźwięk Zbigniew Waraksa
muzyka
Henryk Kuźniak
montaż Agnieszka Bojanowska PSM, Jakub Śladkowski PSM
animacja Ulf Roland Larsson
kierownicy produkcji Tomasz Gaj, Agnes Fisher

występują Mark Atkin, David Atkin, Nigel Atkin, Cath Atkin, Douglas Atkin, Morris Schrage, Michael Schrage, Martha Schrage, Mark Widawer, Dick Arey, Symcha Keller, Jerzy Kropiwnicki, Bogdan Klich, Jarosław Nowak, Maria Wentlandt-Walkiewicz, Katarzyna Wianecka, Marta Lewandowska, Aneta Sadko, Lucjan Nowacki, Zbigniew Derda

producenci wykonawczy H. W. Pausch, Marek Nowowiejski, Daniel Petry produkcja Bow and Axe Entertainment Ltd., Context TV, ARTE, TVP dystrybucja Krakowska Fundacja Filmowa strona internetowa filmu www.dwarembrandty.pl

kolor, 79′
Polska-Niemcy 2009

Łódź, jesień 1939 roku. Rodzina Atkinów, zamożnych żydowskich przemysłowców produkujących opony, prezerwatywy i inne wyroby z gumy, pospiesznie opuszcza Polskę. W czasie niemieckiego nalotu Jacek, jedyny z pozostałych w mieście Atkinów, ładuje do wanny rodzinne precjoza. Z pomocą dozorcy zakopuje wszystko na przydomowej działce, po czym rozklekotanym automobilem wyjeżdża z Polski.

W 70 lat później do Łodzi przybywa z Anglii jego syn, David, oraz wnuk Mark, którzy postanawiają odszukać rodzinny skarb. Łatwo nie będzie – kamienica przy ulicy Gdańskiej zajmowana jest obecnie przez strzeżoną dzień i noc instytucję wojskową. By dostać się na teren posesji i udowodnić swoje prawo do skarbu, Mark Atkin musi przebyć długą drogę, pełną absurdów i niespodzianek. Będzie odwiedzał polskie archiwa, urzędy i kancelarie prawne. W swojej determinacji spotka się z wróżką, rabinem, odnajdzie rozproszoną po całym świecie nieznaną mu dotychczas rodzinę. W końcu będzie nawet zmuszony wypowiedzieć wojnę polskim siłom zbrojnym. Czy uda mu się wreszcie odnaleźć skarb, a w nim – jak wieść niesie – dwa płótna namalowane przez samego Rembrandta?

Jerzy Śladkowski
Ur. 1945. Absolwent filologii klasycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów z dziedziny fotografii, filmu i telewizji na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1981 roku mieszka i pracuje w Szwecji. Za granicą wyprodukował i wyreżyserował ponad 40 filmów, w większości dokumentalnych. Jego najnowszy film, „Vodka Factory”, wygrał główną nagrodę na prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych w Lipsku.