EFEKT MOTYLKA

Data premiery: 2020-09-11
Reżyseria: Jarosław Szmidt

reżyseria: Jarosław Szmidt
scenariusz: Jarosław Szmidt
zdjęcia: Jarosław Szmidt
muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
dźwięk: Tomasz Dukszta
montaż: Bartosz Pietras
kierownictwo produkcji: Arthur Czernik, Kamil Przełęcki, Magdalena Molak-Szmidt

producent: Kamil Przełęcki produkcja: Cineo Studio koprodukcja: Telewizja Polska, Ars Imago 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej 
dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

Opowieść o niezwykłej sile miłości i nadziei, o solidarności tysięcy ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki, chorej na rzadką nieuleczalną chorobę genetyczną – EB, która wiąże się z ciągłym powstawaniem otwartych ran i pęcherzy jak przy poparzeniu. Film jest wielowątkową relacją heroicznej walki 7-letniej Zuzi Machety i jej rodziny, z chorobą powodującą wszechobecny ból. Wielu nazywa Zuzię „małym motylkiem”, bo jej skóra jest wrażliwa jak skrzydła motyla. Po 7 latach walki z diaboliczną chorobą, pojawiła się nadzieja.
Pewnego wiosennego popołudnia Jarosław Szmidt – reżyser filmu zatrzymał się przed ekranem telewizora, widząc piękną, wzruszającą, i ujmującą dziecięcą prośbę o pomoc wówczas 7-letniej Zuzi Machety. Wtedy został przekonany, że w tej nieprostej historii niezwykle chorej i jednocześnie pogodnej dziewczynki o wdzięcznym uśmiechu, drzemie wielkie pozytywne przesłanie. Przesłanie, które powinno dotrzeć do szerokiej widowni. Pokazanie niezwykłej mocy ludzkich serc i ludzkiej odporności w sytuacji ciągłego zagrożenia, cytując małą inteligentną Zuzię – ”… jak się nie da to się da!”

Jarosław Szmidt
Operator obrazu i reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. W 2011 roku jako operator, autor scenariusza i reżyser zrealizował pełnometrażowy film dokumentalny „Jan Paweł II. Szukałem Was”, który w polskich kinach obejrzało 390 tys. widzów. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy realizacji ponad kilkuset odcinków popularnych polskich seriali. W 1997 roku pracował jako II asystent reżysera na planie filmu „Jakob the Liar” (reż. Peter Kassovitz), gdzie był jednym z najbliższych współpracowników Robina Williamsa. Jako reżyser zrealizował kilka fabularnych etiud filmowych oraz filmów dokumentalnych, które były emitowane w Telewizji Polskiej.