MAŁA ZAGŁADA

Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz

reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
scenariusz: Anna JankoNatalia Koryncka-Gruz
zdjęcia: Zdzisław Najda, Łukasz Łasica
animacja: Tomasz Siwiński
muzyka: Aleksander Gruz
montaż: Marceli Majer
charakteryzacja: Agnieszka Dąbrowska
kierownictwo produkcji: Maja Maruszewska, Konrad Wróblewski

obsada: Magdalena Cielecka

producent: Natalia Koryncka-Gruz
produkcja: Eureka Studio koprodukcja: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska, Letko 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Przeszłość zawsze w końcu nadchodzi… Dziedzictwo rodziców i dziadków spada na nas, czy tego chcemy, czy nie. Film Natalii Korynckiej-Gruz jest relacją z dziejów rodzinnej traumy.
75 lat po wydarzeniach wojennych, które ukształtowały świadomość trzech pokoleń. Matka, córka i wnuczka przekazują historię wsi Sochy na Zamojszczyźnie, gdzie na oczach dzieci dokonano masakry mieszkańców, wszystkie domy spalono i zbombardowano. O świcie, 1 czerwca 1943 r., zboczami ze wzgórz zeszli Niemcy. Strzelali z karabinów maszynowych do uciekających ludzi, a w domy kulami zapalającymi. Gdy już znaleźli się na dole, dobijali mieszkańców i podpalali to, co zostało. Potem nadleciało dziewięć samolotów, które dokończyły dzieła. Teresa Ferenc miała wtedy 9 lat. Ona i jej młodsze rodzeństwo patrzyli na śmierć matki i ojca, na pożar wsi.

Natalia Koryncka-Gruz
Reżyserka i scenarzystka. Za krótki metraż „1 -1” nagrodzona w Monachium. Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski lub Drugi Film. Autorka głośnych filmów dokumentalnych i cenionych spektakli Teatru Telewizji. Należy do Polskiej Akademii Filmowej.

Filmografia:
1992: Powrót arystokratów, 1993: Dolina księżycowa, 1996: Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim, Henia tamta i ta, 1997: Bezprizorni , 1998: Amok 2000: Znaki, Zbieg, 2004: Piekło niebo, 2014: Warsaw by Night, 2018: Mała zagłada (A Minor Genocide)