PAN T.

Data premiery: 2019-12-25
Reżyseria: Marcin Krzyształowicz

reżyseria: Marcin Krzyształowicz
scenariusz: Andrzej Gołda, Marcin Krzyształowicz
zdjęcia: Adam Bajerski
scenografia: Magdalena Dipont, Robert Czesak
dekoracja wnętrz: Beata Karaś
kostiumy: Magdalena Biedrzycka
muzyka: Michał Woźniak
dźwięk: Piotr Domaradzki, Barbara Domaradzka
montaż: Wojciech Mrówczyński
charakteryzacja: Dominika Dylewska
kierownictwo produkcji: Mariusz Mielczarek
Czarno-biały, 101 min

obsada: Paweł Wilczak, Sebastian Stankiewicz, Maria Sobocińska, Jerzy Bończak

producent: Jarosław Boliński
produkcja: Propeller Film
koprodukcja: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Non Stop Film Service, Studio Produkcyjne Orka, Heliograf 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (Warszawa), Urząd Miasta Stołecznego Warszawy dystrybucja: Kino Świat

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

Marcin Krzyształowicz
Zanim został reżyserem studiował psychologię. Już za studencki film „Coś mi zabrano” (1999) zebrał wyróżniania na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku i Bolonii. Jego oparta na dziejach rodzinnych historia o partyzancie z czasów II Wojny Światowej „Obława” (2012) została nagrodzona Srebrnymi Lwami i Orłem dla najlepszego filmu.

Filmografia:
1997: Casting, 2001: Eucalyptus, 2003: Koniec wakacji (The End of Holidays), 2012: Obława (Manhunt), 2013: Tradycja (Tradition) 2014: Pani z przedszkola (Kindergarden Lady), 2018: Pan T. (Mister T.)