PIŁSUDSKI

Data premiery: 2019-09-13
Reżyseria: Michał Rosa

reżyseria: Michał Rosa
scenariusz: Michał Rosa
zdjęcia: Piotr Śliskowski
scenografia: Ryszard Melliwa, Łukasz Trzciński
dekoracja wnętrz: Katarzyna Dobrowolska
kostiumy: Magdalena Biedrzycka
muzyka: Stefan Wesołowski
dźwięk: Piotr Domaradzki, Barbara Domaradzka, Marcin Jachyra
montaż: Rafał Listopad
charakteryzacja: Dariusz Krysiak, Mirosława Wojtczak
kierownictwo produkcji: Jacek Dąbrowski-Udziela
Barwny, 103 min

obsada: Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Józef Pawłowski, Marcin Hycnar, Maria Dębska, Tomasz Schuchardt, Kamil Szeptycki, Eliza Rycembel, Prze-mysław Bluszcz, Krzysztof Stroiński

producent: Dariusz Sidor, Filip Bajon 
produkcja: Studio Filmowe Kadr
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dystrybucja: Next Film

Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego.

Michał Rosa
Reżyser i scenarzysta urodzony 27 września 1963 r. w Zabrzu. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej oraz reżyserii telewizyjno-filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1991 roku był nominowany do studenckiego Oscara za krótkometrażowy film „Gry i zabawy wojskowe”, opowiadający o zjawisku tzw. „fali” w wojsku. Pełnometrażowym debiutem Michała Rosy jest film „Gorący czwartek”.