Pustelnicy w górach

Reżyseria: Mirosław Dembiński

scenariusz i reżyseria Mirosław Dembiński
zdjęcia Maciej Szafnicki, Dariusz Załuski
produkcja i dystrybucja Studio Filmowe Everest, pl. Zwycięstwa 2d/2, 90-312 Łódź, tel./fax +48 42 676 75 41, e-mail: mirek@studioeverest.pl; kasia@studioeverest.pl, www.studioeverest.pl
koprodukcja TVP 2
współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej; Media Plus – Program UE

59′
Polska 2008

Film przedstawia rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami. Ojciec to wybitny himalaista, zdobywca 13 ośmiotysięczników (do korony Himalajów brakuje mu tylko Annapurny). Synowie są wspinaczami skałkowymi (Adam jest najlepszy w Polsce).
Mimo że ojciec i synowie należą do różnych pokoleń, kieruje nimi ta sama motywacja.

Nagrody:

  • Przegląd Filmów Górskich, Lądek Zdrój 2008 – Grand Prix i nagroda publiczności
  • Spotkania z Filmem Górskim, Zakopane 2008 – nagroda Naczelnika TOPR
  • VII „Multimedia Happy End” Festiwal Filmów Optymistycznych w Rzeszowie – Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich, Bansko 2008 – Grand Prix

Mirosław Dembiński

Ur. w 1959 roku w Bydgoszczy. Reżyser i producent, założyciel Studia Filmowego „Everest”. Absolwent studiów matematycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Laureat licznych nagród, również na festiwalach międzynarodowych m.in. w USA, Kanadzie, Indiach, Francji, Szwajcarii. Przez rok był przewodniczącym Rady Scenariuszowej Studia im. A. Munka, następnie rozpoczął pracę jako asystent w PWSFTviT, gdzie do dzisiaj prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego. W 2007 r. otrzymał tytuł naukowy doktora sztuki filmowej. Od 1991 r. prowadzi działalność jako niezależny producent filmowy.