Róża

Data premiery: 03-02-2012
Reżyseria: Wojciech Smarzowski

reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Michał Szczerbic
zdjęcia Piotr Sobociński jr
muzyka Mikołaj Trzaska
scenografia Marek Zawierucha
wnętrza Andrzej Górnisiewicz
kostiumy Ewa Helman-Szczerbic
dźwięk Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela
montaż
Paweł Laskowski
kierownictwo produkcji Maciej Skalski

obsada Marcin Dorociński (Tadeusz), Agata Kulesza (Róża), Malwina Buss, Jacek Braciak, Kinga Preis, Szymon Bobrowski, Edward Lubaszenko, Ilja Zmiejew (kapitan NKWD)

produkcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ul. Chełmska 21, 00-724 Warszawa, tel.: +48 22 841 26 83, wfdif@wfdif.com.pl
koprodukcja Studio Filmowe „Perspektywa”, Studio Filmowe Oko, Studio Filmowe TOR, Lightcraft Warsaw Sp. z o.o. współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja i sprzedaż światowa Monolith Films

kolor, 35 mm, Cinemascope, 98 minut

Polska 2011

Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.

Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności… Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?

Wojciech Smarzowski

Ur. 1963. Reżyser i scenarzysta. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Realizator filmów dokumentalnych, teledysków i reklam. Reżyser seriali tv. Laureat nagród na polskich i zagranicznych festiwalach za „Wesele” i „Dom zły”.