ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA

Reżyseria: Ryszard Brylski

reżyseria: Ryszard Brylski
scenariusz: Ryszrad Brylski, Wojciech Lepianka
zdjęcia: Piotr Śliskowski
muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
montaż: Maciej Pawliński
scenografia: Marek Zawierucha
kostiumy: Elżbieta Radke
dźwięk: Marek Wronko
kierownictwo produkcji: Leszek Pieszk
Barwny, 43 min

obsada: Jack Roth, Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, William Barwick, Dobromir Dymecki, Marcin Bosak, Paweł Ciołkosz, Robert Gonera, Aleksandra Popławs

producent: Włodzimierz Niderhaus
produkcja: WFDiF,
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska Fundacja Narodowa

W maju 1943 r. członek polskiego rządu na uchodźstwie, Szmul Zygielbojm, popełnia samobójstwo w Londynie. Dochodzenie prowadzone przez brytyjskiego koronera daje podstawy do poznania jego losu. Dochodzenie pokazuje, że samobójstwo było aktem rozpaczy z powodu obojętności państw alianckich na eksterminację żydów.

Ryszard Brylski
Ur. 1950. Reżyser filmowy, scenarzysta. Absolwent Wydziału Grafiki ASP i Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1987 – 1990 przebywał w USA, gdzie realizował cykl reportaży telewizyjnych dla stacji WNYC, PBS, oraz dla TVP – współautor i reżyser cyklicznego programu „New York, New York”. Jest także twórcą wielu filmów reklamowych, które realizuje dla międzynarodowych sieciowych agencji reklamowych. W 1995 roku debiutował filmem fabularnym „Deborah”. W latach 2001 – 2002 współpracował z TVP reżyserując kilkadziesiąt odcinków telenoweli „Plebania”.

Filmografia:
1995: Deborah, 2003: Żurek, 2010: Cudowne lato