TYGRYSICE MENOPAUZY

Reżyseria: Henryk Dederko

reżyseria: Henryk Dederko
scenariusz: Henryk Dederko
zdjęcia: Artur Frątczak
montaż: Mariusz Kuś
Barwny, 48 min

producent: Agata Golańska 
produkcja: Kolektyw Film 
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Elżbieta Jodłowska, autorka sztuki „Klimakterium i już” postanowiła że złamie kolejne tabu. Stworzyła dwugodzinną tragifarsę poświęconą uderzeniom gorąca, plamom na skórze, otyłości, atakom histerii, szwankującej pamięci, zanikającemu libido. Widowisko wzbogaciła piosenkami i tańcem. Występy są przyjmowane owacjami na stojąco.
Kamera towarzyszy teatrowi objazdowemu w trasie. Rejestruje wysiłek związany z trudami podróży i z występami w dwóch miastach dziennie. W każdym mieście wystawiane są dwa spektakle. Zdrowie aktorek jest nie najlepsze. Trzeba pilnować godzin brania leków, dowiadywać się o wynik biopsji, morfologii, uważać na łamliwość kości. Nie wolno ulegać zmęczeniu, depresji, słabnącej wierze w człowieka.
Niezależnie od tego czy występ jest w Gostyninie, czy w Berlinie – widownia zawsze jest w ekstazie. Wielbiciele oglądają show po sześć razy. Spektakle „Klimakterium i już” są określane jako „zbiorowe seanse terapii”.

Henryk Dederko
Absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi (1975). Twórca kilkunastu filmów dokumentalnych i fabularnych. Za scenariusz do wyreżyserowanego przez siebie „Bajlandu” otrzymał II nagrodę w prestiżowym konkursie Hartley-Merrill Award (1998). Z kolei za „Wyłap” zdobył na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” nagrodę za reżyserski debiut średniometrażowy (1983).