Ważki

Reżyseria: Justyna Nowak

scenariusz i reżyseria Justyna Nowak
zdjęcia Szymon Kluz
scenografia Maciej Biegański
kostiumy Malwina Wędzikowska
montaż Cecylia Pacura
dźwięk Agata Chodyra
kierownictwo produkcji Małgorzata Wierzbicka, Jacek Wosiewicz, Agnieszka Biernat
produkcja Szkoła Filmowa w Łodzi

obsada Marta Dobecka (Tola), Piotr Ligienza (Kuba), Dorota Kolak (turystka), Aleksandra Konieczna (matka Toli), Roman Gancarczyk (ojciec Toli), Katarzyna Zielińska (siostra Kuby), Łukasz Chrzuszcz (kolega Kuby), Edward Bitner (ojciec Kuby), Grzegorz Nowak (brat Kuby), Marta Nieradkiewicz (dziewczyna na plaży), Ewa Kustusz (dziewczyna na plaży), Michał Jurys (pirat)

kolor, 35 mm Kodak, 15′

Z pozoru idylliczna, umieszczona w nadmorskich krajobrazach historia zauroczenia miejscowym gagatkiem i narcyzem – Kubą, którego liczne wybryki graniczą z nastoletnią psychopatią. Oczarowana Kubą główna bohaterka chciałaby go zmienić. Oddaje mu swoje kieszonkowe, siebie i modli się o pomoc do sił niebieskich. Ani skok na głęboką wodę, ani ucieczka z portu w środku nocy nie zmienią tego, co przypadkowa rozmowa z siostrą Kuby o papużkach i straconych złudzeniach.

Film brał udział w konkursie krótkometrażowym 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Biennale w Wenecji w roku 2007, gdzie zdobył nominację do nagrody Prix UIP Europejskiej Akademii Filmowej.

Justyna Nowak
Absolwentka Wyższego Studium Fotografii oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi.