Wyklęty

Data premiery: 10-03-2017
Reżyseria: Konrad Łęcki

scenariusz i reżyseria Konrad Łęcki
zdjęcia Karol Łakomiec
scenografia Joanna Biskup-Brykczyńska
kostiumy Anna Łęcka, Konrad Łęcki
charakteryzacja Alicja Posłowska, Marian Folga
dźwięk Krzysztof Owczarek, Tomasz Dukszta
muzyka
Szymon Szewczyk
montaż Mateusz Kiełbowicz, Sławomir Piernik
kierownicy produkcji Joanna Biskup-Brykczyńska, Konrad Łęcki

producenci Marcin Kwaśny, Konrad Łęcki, Dorota Bogucka
produkcja Fundacja Między Słowami
dystrybucja Kondrat – Media

obsada Wojciech Niemczyk (Franciszek Józefczyk „Lolo”), Janusz Chabior (minister Bezpieczeństwa Publicznego), Jarosław Witaszczyk (Różycki), Robert Wrzosek (Jaskóła), Łukasz Pruchniewicz („Brzezina”), Ignacy Gogolewski (stary Gierada), Maciej Rayzacher (Jan Józefczyk, syn „Lola”), Łukasz Węgrzynowski („Cichy”), Andrzej Plata („Maciek”), Hanna Świętnicka (Bronka), Marcin Kwaśny („Wiktor”), Piotr Cyrwus (gospodarz), Marek Siudym (sołtys), Olgierd Łukaszewicz (komendant AK), Leszek Teleszyński (lekarz)

kolor, 105′
Polska 2017

Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.