Wyspa skazańców

Reżyseria: Marius Holst

reżyseria Marius Holst
scenariusz Dennis Magnusson
zdjęcia
John Andreas Andersen
scenografia
Janusz Sosnowski
kostiumy
Katja Watkins
muzyka
Johan Söderqvist
montaż Michał Leszczyłowski

produkcja 4 ½ Film AS, MACT Productions, St Paul Film, Opus Film
współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej
dystrybucja
Alter Ego Pictures Sp. z o.o.

obsada
Stellan Skarsgård (Håkon, dyrektor ośrodka), Benjamin Helstad (Erling), Trond Nilsen (Olav), Kristoffer Joner (Tor), Ellen Dorrit Petersen (Astrid)
116′
Norwegia/Francja/Szwecja/Polska 2010

Norwegia, początek XX wieku. Pełna śniegu i przejmującego zimna, odizolowana od świata wyspa Bastøy, na której działa ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców. Bastøy to istne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach.

Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel – za wszelką cenę uciec stamtąd. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego plan to… dokonać niemożliwego. W pojedynkę ma nikłe szanse, musi zjednać sobie innych współwięźniów. Musi stawić też opór dyrektorowi ośrodka, który za wszelką cenę próbuje złamać chłopaka. Erling jednak nie poddaje się i wciąż opracowuje plan ucieczki. W końcu swoją postawą zaraża innych i dochodzi do zbiorowego buntu. Wszyscy stoczą walkę o wolność i godność, która zmieni ich życie na zawsze.