Zabić bobra

Data premiery: 21-03-2014
Reżyseria: Jan Jakub Kolski

scenariusz i reżyseria Jan Jakub Kolski
zdjęcia Michał Pakulski
muzyka Dariusz Górniok
scenografia Urszula Korwin-Kochanowska, Paulina Korwin-Kochanowska
montaż
Piotr Kolski
dźwięk
Jacek Hamela
kierownictwo produkcji Marek Bączyk
kostiumy Małgorzata Zacharska
charakteryzacja Monika Mirowska

obsada Eryk Lubos (Eryk), Agnieszka Pawełkiewicz (Bezi), Aleksandra Michael (Hadiszka), Marek Kasprzyk (Ojciec Bezi), Mariusz Banaszewski (Oficer), Mateusz Król (Blondyn),  Daniel Misiewicz (Czarny)

produkcja Studio Filmowe Tramway
producent Wiesław Łysakowski
koproducenci Telewizja Kino Polska, Lollipop Films
współfinansowanie Urząd Miasta Łódź
dystrybucja Kino Świat

kolor, 96′
Polska 2012

Bohater filmu, Eryk (Eryk Lubos) ma 37 lat, twarz naznaczoną rozmaitymi spotkaniami z życiem, oczy zmęczone, wyblakłe. Uczestnik misji wojennych w Iraku, Afganistanie i innych, o których się nie dowiemy. Do domu dzieciństwa przyjeżdża, aby przygotować się do kolejnej akcji. Rozmowy telefoniczne i strzępy informacji, które otrzymujemy budują obraz tajemnicy – niepełny, mgielny, z niejasną rolą Eryka. Dowiadujemy się, że chodzi o odbicie zakładnika przetrzymywanego w wiosce w zapalnym regionie świata, o konkretny dom i konkretną osobę – czarnowłosą, piękną kobietę. Sprawy postępują do przodu, aż do pierwszego poważnego błędu mężczyzny. Eryk zakochuje się w siedemnastoletniej dziewczynie bez imienia (Agnieszka Pawełkiewicz).

Jan Jakub Kolski

Ur. 1956. Autor filmów dokumentalnych, fabularnych, a także sztuk teatralnych; operator filmowy (absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Tv w  PWSFTviT w Łodzi); pisarz. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.