Niepodległa

Kino niepodległej - plakat

Od 2017 r. Polski Instytut Sztuki Filmowej uczestniczy w Wieloletnim Programie Rządowym NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, którego celem jest uczczenie poprzez ogólnonarodowe obchody, projekty i wydarzenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tego programu PISF realizuje m.in. letnie cykle plenerowych pokazów filmowych pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” oraz projekt „Kino na 100!” – we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

„Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”

Od 2019 r. PISF realizuje cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. W ciągu wakacyjnych miesięcy miłośnicy rodzimego kina mają możliwość wziąć udział w pokazach polskiej klasyki filmowej w wybranych miastach Polski. W 2020 r. „Kino Niepodległej” zawita w Wiśle, Karpaczu, Kazimierzu Dolnym, Kołobrzegu i Mikołajkach. W 2019 r. cykle plenerowych pokazów odbyły się w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

Repertuar tych cykli opiera się głównie na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego. W ramach pokazów prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego czy Romana Polańskiego. Oprócz filmów fabularnych można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Bogdan Dziworski i Marcel Łoziński oraz filmy animowane m.in. Witolda Giersza, Jana Lenicy, Juliana Józefa Antonisza, Piotra Dumały i Tomasza Bagińskiego.

Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami. Wśród gości znaleźli się m.in. Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Zelnik, Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska, Joanna Trzepiecińska i Andrzej Barański. Spotkania poprowadzi krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. W ubiegłym roku naszymi gośćmi byli: Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Marek i Michał Koterscy, Bożena Dykiel, Anna Seniuk, Jan Nowicki, Zygmunt Malanowicz, Zbigniew Buczkowski oraz Piotr Dumała.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. W trakcie ich trwania odbywają się konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz wiele innych atrakcji. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

W tym roku pokazy filmów, jak i spotkania, zostaną przeprowadzone zgodnie z aktualnymi zasadami i ograniczeniami wprowadzonymi na czas trwania pandemii COVID-19.

Harmonogram imprezy:

Kino Niepodległej 2019 r.

Kino Niepodległej 2020 r.


„Kino na 100!”

We współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje przedsięwzięcie pn. „Kino na 100!”. Celem tego działania jest prezentacja polskiej klasyki filmowej na pokładach samolotów dalekodystansowych LOT-u. Począwszy od 1 grudnia 2018 r. dla pasażerów dostępnych jest cyklicznie 100 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych, reprezentujących najważniejsze dokonania polskiej kinematografii. Co trzy miesiące na pokłady samolotów LOT trafia wymiennie nowy pakiet najważniejszych polskich filmów z ostatnich stu lat.

Przedsięwzięcie to polega na utworzeniu dedykowanej zakładki, zawierającej w nazwie tytuł projektu, w systemie rozrywki pokładowej (Inflight Entertainment). Wyświetlane tam są cyklicznie filmy reprezentujące klasykę polskiej kinematografii. Miejscem wyświetlania filmów jest flota długodystansowa, która w całości składa się z Boeingów 787 Dreamliner.

Celem tego projektu jest międzynarodowa promocja polskiej kinematografii oraz zapewnienie powszechnego dostępu do dzieł, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Wyświetlane filmy zostały wybrane na podstawie listy najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, sporządzonej przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego na zlecenie PISF. Wśród wybranych filmów znalazły się dzieła tak wybitnych reżyserów jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Andrzej Munk czy Roman Polański. Oprócz filmów fabularnych pasażerowie LOT-u będą mieli okazję zobaczyć także filmy dokumentalne i animowane. Wszystkie filmy będą dostępne w angielskiej wersji językowej, a wybrane – także w japońskiej, chińskiej, koreańskiej oraz węgierskiej.

W związku z zawieszeniem połączeń lotniczych floty długodystansowej PLL LOT wskutek pandemii COVID-19, od 1 kwietnia 2020 r. klasyka polskiego kina nie może być emitowana na pokładach samolotów. Optymalnym terminem wznowienia emisji filmów na pokładach samolotów będzie 01.09.2020 r.