
Polska Cyfrowa to projekt, którego celem jest digitalizacja i upowszechnianie zasobów polskiej kinematografii oraz zwiększenie dostępności do nich poprzez cyfryzację posiadanych zasobów. Realizowany jest on przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.
W ramach projektu Polska Cyfrowa poddanych procesom digitalizacji zostanie ok. 160 pełnometrażowych filmów fabularnych animowanych i dokumentalnych zapisanych na taśmach światłoczułych, 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej oraz ponad 10 000 minut filmów animowanych, serii filmów animowanych dla dzieci, krótkometrażowych filmów fabularnych, filmów oświatowych i krótkometrażowych dokumentów.
Cyfrową rekonstrukcja i digitalizacją zostały objęte dzieła m.in.: Andrzeja Munka, Wojciecha J. Hasa, Stanisława Różewicza, Krzysztofa Zanussiego, Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy czy Jerzego Kaliny.
Wśród już zrekonstruowanych dzieł można między innymi znaleźć tytuły takie jak:
- „Niekochana” – w reż. Janusza Nasfetera
- „Pasażerka” – w reż. Andrzeja Munka
- „Pożegnania” – w reż. Wojciecha J. Hasa
- „Bilans kwartalny” – w reż. Krzysztofa Zanussiego
- „Nieciekawa historia” – w reż. Wojciecha J. Hasa
- „Opadły liście z drzew” – w reż. Stanisława Różewicza
- „Paragon, gola” – w reż. Stanisława Jędryki
- „Dziewczyna i chłopak” – w reż. Stanisława Lotha
- „Był jazz” – w reż. Feliksa Falka
- „Pełnia” – w reż. Andrzeja Kondratiuka
- „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” – pełnometrażowy film w reż. Stanisława Dulza
- „Wiosna panie sierżancie” w reż. Tadeusza Chmielewskiego
- „Małżeństwo z rozsądku” w reż. Stanisława Barei
- Seria „Przygody Bolka i Lolka”
- Seria „Porwanie Baltazara Gąbki”
Fragmenty zrekonstruowanych filmów i kronik filmowych, wywiady z twórcami oraz materiały wideo z wydarzeń organizowanych w ramach projektu można śledzić na Facebooku – 35mm FILM.
Polska Cyfrowa zakłada również zaadoptowanie jednego z budynków WFDiF na Centrum Dystrybucji. Będzie ono wyposażone w system przechowywania danych, przestrzeń roboczą, platformę transkodującą, oprogramowanie oraz infrastrukturę sieciową wraz z jej ochroną. Rozwiązanie ma także pozwalać na udostępnianie fragmentów filmów i posiadać na to stosowną przestrzeń.
W planach jest również uruchomienie nowoczesnej platformy streamingowej, której głównym celem będzie zapewnienie powszechnego (w tym również zagranicą), bezpośredniego, szybkiego i łatwego dostępu do zrekonstruowanych i zdigitalizowanych materiałów filmowych. Platforma projektowana i budowana w ramach projektu Polska Cyfrowa będzie jedną z pierwszych tak zaawansowanych technologicznie i programowo aplikacji streamingowych z polskiego publicznego sektora audiowizualnego.
Projekt w dużej części jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, jego wartość całkowita wynosi 111 838 378,72 PLN, a wkład Funduszy Europejskich wynosi 78 612 786,05 PLN.
